Motivul mai puțin cunoscut pentru care mașinile americane sunt atât de mari

Motivul mai puțin cunoscut pentru care mașinile americane sunt atât de mari
Motivul mai puțin cunoscut pentru care mașinile americane sunt atât de mari / Profimedia Images
12 March 2024, 10:52

O lacună de reglementare care a stimulat vânzările de vehicule de mari dimensiuni este pe cale să fie înăsprită în SUA, scrie The Economist.

Americanii adoră să supradimensioneze – și nu doar în cazul mâncării tip fast-food. Aceștia preferă vehiculele sport-utilitare (SUV) și camionetele uriașe în locul mașinilor mici. Aproximativ 8,7 milioane vor ajunge pe șosele în 2024, reprezentând mai mult de jumătate din toate vânzările de vehicule noi, potrivit JATO Dynamics, o firmă de cercetare.

Deși mașinile europene devin și ele din ce în ce mai mari, cele americane au încă un avans confortabil: în 2022, mașina medie vândută în America cântărea 1.857 kg, cu aproape 20% mai mult decât media din Europa. Drumurile largi și spațiile mari de parcare se adaptează acestei preferințe pentru mașinile grele – și la fel și legea.

Dar o lacună care, timp de aproape 50 de ani, a stimulat vânzările de vehicule mari va fi în curând înăsprită. Îi va determina acest lucru pe americani să cumpere mașini mai mici?

În 1973, țările arabe producătoare de petrol au redus livrările către America pentru a o pedepsi pentru că a sprijinit Israelul în războiul de Yom Kippur: au urmat creșteri puternice ale prețurilor la carburanți, cozi lungi la benzinării și o recesiune profundă. În 1975, ca răspuns la această criză, guvernul federal a impus producătorilor de automobile standarde privind economia de combustibil. Până în 1985, toate modelele noi ar fi trebuit să atingă 27,5 mile pe galon (american) (11,7 km/litru), față de o medie de 13mpg.

În prezent, legea impune 40mpg. Pentru a crește eficiența, producătorii au fost nevoiți să folosească motoare mai complexe, ceea ce a făcut ca mașinile lor să fie mai costisitoare. Pentru a ușura povara asupra întreprinderilor mici care se bazau pe vehicule mari, guvernul a scutit „camioanele ușoare”, orice vehicul care putea fi folosit în afara drumurilor și care cântărea mai puțin de 3855 kg (8.500 lb). Acest lucru a însemnat că SUV-urile – de obicei printre cele mai mari și mai puțin eficiente mașini – au fost incluse în această categorie și au evitat noile standarde de combustibil.

Peste 72 de milioane de mașini noi au fost înmatriculate anul trecut în lume. Este o creștere de 10% față de 2022

Vrem să vorbim in continuare tot despre cifre si să vedem cum a arătat piața auto mondială. Discutăm despre o cifră uimitoare: 72,4 milioane de mașini noi și-au găsit un loc pe drumurile noastre în ultimele 12 luni. Este o creștere de 10% față de anul anterior, adică peste 6 milioane de unități în plus care arată un apetit global pentru automobile noi.

Deoarece fabricarea de camioane ușoare, care respectau standarde de mediu mai scăzute, era mai profitabilă decât construirea de mașini mici și ecologice, producătorii de automobile au comercializat cu entuziasm modelele mari, inclusiv SUV-urile. Le-au prezentat ca fiind chintesența americană, întruchipând libertatea, puterea și spiritul de aventură. Până în 2002, camioanele ușoare reprezentau o parte mai mare din vânzările de vehicule ușoare decât automobilele.

Ce a urmat după anii 1970

După șocul prețurilor din anii ’70, în anii ’90 benzina a devenit mai ieftină în America decât în alte țări bogate – astfel încât costul de funcționare a unei mașini mari nu a descurajat cumpărătorii. Astfel de modele sunt convenabile pentru viața suburbană, iar consumatorii le consideră sigure. Chiar și atunci când cumpără mașini care nu sunt scutite de standardele de eficiență, americanii preferă sedanurile voluminoase în detrimentul mașinilor mici de oraș, care reprezentau doar 8% din vânzările de vehicule în 2023, față de 36% în Europa. Și, deși SUV-urile au o cotă de piață similară – puțin peste jumătate din vehiculele noi – atât în America, cât și în Europa, modelele americane sunt mai mari și mai puțin eficiente.

Acest lucru a fost rău pentru climă. Transportul este cea mai mare sursă de gaze cu efect de seră în America, iar aproape 60% din aceste emisii provin de la autoturisme și alte vehicule ușoare. De asemenea, acest lucru a fost dăunător pentru siguranța celorlalți participanți la trafic. Mașinile mai grele sunt mai susceptibile de a ucide oameni dacă îi lovesc.

Potrivit unui studiu realizat la Universitatea din Hawaii, pietonii au cu aproape 70% mai multe probabilități de a fi uciși dacă sunt loviți de un camion decât de o mașină.

Regula care favorizează mașinile mari care consumă benzină este pe cale să se schimbe. Agenția pentru Protecția Mediului (Environmental Protection Agency – EPA), care stabilește limitele emisiilor autoturismelor, a anunțat în aprilie 2023 că intenționează să înăsprească standardele în general și să restrângă definiția camionetei ușoare.

Agenția urmează să publice normele finale în acest an. Limita de emisii de CO2 pentru autoturisme este în prezent de 161 de grame pe kilometru, față de 276 de grame pentru camioanele ușoare, o diferență de 71%. Se așteaptă ca EPA să reducă acest decalaj la 22% până în 2032, forțând producătorii să folosească motoare mai eficiente la modelele lor mari, ceea ce va duce la creșterea prețului mașinilor mari în raport cu cele mici.

Agenția consideră că noile sale reguli sunt atât de stricte încât vor accelera trecerea la vehiculele electrice (EVS), astfel încât, până în 2032, două treimi din vânzările noi vor fi electrice.

Cu toate acestea, acest lucru ar putea schimba foarte puțin dimensiunea mașinilor. Multe vehicule populare, cum ar fi Ford F-150, vor fi considerate în continuare camioane ușoare și vor continua să beneficieze de standarde de eficiență mai mici și, prin urmare, de costuri și prețuri mai mici. Iar vehiculele electrice dezvoltă aceeași problemă de greutate ca și mașinile convenționale.

EPA nu reglementează emisiile indirecte ale vehiculelor electrice de divertisment, chiar dacă modelele mai grele necesită mai multă energie electrică pentru a se încărca și au nevoie de baterii mai mari, care conțin mai multe metale rare folosite pentru fabricarea acestor baterii. În 2022, 60% din vânzările de vehicule electrice din America au fost SUV-uri, potrivit Agenției Internaționale pentru Energie. Este posibil ca reglementarea singură să nu fie suficientă pentru a schimba gustul țării pentru mașinile de dimensiuni mari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite