Victoria Nuland, numărul 3 în diplomația SUA, oponentă fermă a Rusiei, se retrage din serviciul public

Victoria Nuland, figură marcantă în diplomația SUA și în administrația de la Washington/ Profimedia Images
6 March 2024, 10:22

Subsecretarul de stat pentru Afaceri politice Victoria Nuland, numărul 3 în diplomaţia Statelor Unite şi cunoscută pentru opoziţia sa fermă faţă de Rusia, a anunţat marţi că se va retrage în curând din serviciul public.

Nuland, diplomat de carieră, a jucat în anii 1990 un rol crucial în politica SUA faţă de Rusia şi mai târziu a activat ca ambasador al SUA la NATO.

Victoria Nuland, ochi de șoim asupra Moscovei

Cu Hillary Clinton ca secretar de stat, Nuland şi-a asumat rolul de purtător de cuvânt al Departamentului de Stat. După ce s-a retras în timpul preşedinţiei republicanului Donald Trump, a revenit în actuala administraţie a democratului Joe Biden, ocupând poziţia a treia în linia diplomatică.

Nuland este cel mai bine cunoscută pentru poziţiile sale dure, de “şoim”, împotriva Rusiei, în special în legătură cu conflictul din Ucraina.

Unul dintre comentariile sale controversate s-a produs în ianuarie 2022, cu câteva zile înainte de începerea invaziei ruse: “Dacă Rusia invadează Ucraina, într-un fel sau altul, Nord Stream 2 nu va merge înainte”.

Nord Stream 2 a fost gazoductul strategic pe care Rusia şi partenerii europeni îl construiau în Marea Baltică şi care a fost atacat şi făcut inutilizabil în septembrie 2022. Nimeni nu a revendicat responsabilitatea pentru atac, notează EFE.

CITEȘTE și „Iubitul meu informator”. Ofițer superior din Forțele Aeriene americane, de la baza unde se află comanda pentru stocul de arme nucleare, acuzat că a divulgat informații secrete despre ținte militare din Ucraina pe un site matrimonial

Într-un comunicat de presă, secretarul de stat Antony Blinken a subliniat că “eforturile ei (ale Victoriei Nuland – n.r.) au fost indispensabile pentru a face faţă invadării pe scară largă a Ucrainei de către (preşedintele rus Vladimir) Putin, organizând o coaliţie globală pentru a-i asigura eşecul strategic”.

Kremlinul, la rândul său, a salutat plecarea lui Nuland, pe care a acuzat-o că este “rusofobă” şi că a eşuat în politicile sale.

Nuland va fi înlocuită momentan de John Bass, fostul ambasador al SUA în Afganistan, care a supravegheat retragerea haotică a SUA înainte de revenirea la putere a talibanilor. 

Lloyd Austin, secretarul american al apărării: „Dacă Ucraina cade, chiar cred că NATO va fi într-o luptă cu Rusia”

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite