O școală din Pitești a fost amendată pentru că a discriminat un copil cu ADHD

10 May 2018, 19:31

Protestele au început pe holurile școlii din Piteşti în octombrie 2016 şi au continuat inclusiv în mediul online.

CNCD a amendat acum conducerea şcolii pentru neadaptarea curriculei şi scăderea nejustificată a notei la purtare. Inspectoratul şcolar a fost sancționat pentru declarații discriminatorii şi pasivitate în soluţionarea cazului.

Conducerea Inspectoratului Şcolar Argeş vrea să conteste decizia. Băiatul a rămas elevul şcolii “I. L. Caragiale”, iar familia spune că merge şi acum la un psiholog, după momentul dificil prin care a trecut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă