Militarii israelieni au luat cu asalt spitalul Nasser din Khan Yunis. Daniel Hagari, purtătorul de cuvânt al armatei israeliene: Peste 85% din facilităţile medicale importante din Gaza au fost folosite pentru activităţi teroriste

15 February 2024, 19:46

Israelul continuă campania de distrugere a organizației teroriste Hamas. Ținta este în acest moment spitalul Nasser din Khan Yunis. Analiștii susțin că în urma luptelor și a bombardamentelor se profilează o adevărată catastrofă umanitară. Palestinienii sunt lipsiți de resurse și nu mai au unde să se refugieze.

Tancuri și vehicule blindate s-au deplasat la granița dintre Gaza și Israel și înaintează în sudul Fâșiei. Militarii au luat cu asalt spitalul Nasser din Khan Yunis, cel mare din Fâșia Gaza, încă funcțional. Armata a anunțat că este o operațiune precisă și limitată. Există informații că aici sunt numeroși teroriști Hamas.

Daniel Hagari, purtătorul de cuvânt al armatei israeliene: Avem informaţii credibile, din numeroase surse, inclusiv de la ostaticii eliberaţi, care confirmă că Hamas ţine ostatici la Spitalul Nasser din Khan Yunis şi ar putea exista corpuri de prizonieri în acest spital. Hamas foloseşte frecvent spitalele ca baze ale terorii. Potrivit analizelor de intelligence şi a informaţiilor culese în teren, peste 85% din facilităţile medicale importante din Gaza au fost folosite pentru activităţi teroriste.

Înregistrările video postate online arată haos, persoane care strigă, coridoare întunecate pline de fum și praf.

După atacul Hamas asupra Israelului, în 7 octombrie, când au fost uciși 1.200 de oameni și 253 au fost răpiți, Israelul a lansat o amplă campanie împotriva Hamas.

Fâșia Gaza a fost devastată și peste 28.500 de palestinieni și-au pierdut viața. Aviația și armata au înaintat pas cu pas pentru a distruge organizația teroristă Hamas și pentru a elibera ostaticii. Majoritatea palestinienilor din Gaza au fost siliți să se refugieze în sud și sunt blocați în Rafah și Khan Yunis.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite