România trebuie să plătească despăgubiri de miliarde de dolari, dacă pierde procesul în cazul Roșia Montana

10 February 2024, 18:30

România este în așteptarea sentinței tribunalului Băncii Mondiale în cazul Roșia Montana. Sunt indicii că țara noastră ar pierde procesul intentat de Gabriel Resources și ar putea fi pasibilă să plătească despăgubiri de miliarde de dolari.

Premierul Marcel Ciolacu spune că guvernul are soluții, dar că cei care au provocat acest conflict vor trebui să răspundă. Intre timp, Roșia Montana se golește de locuitori, iar turismul e o gură anemică de oxigen pentru o localitate care stă să moară.

În așteptarea deciziei internaționale cu privire la Roșia Montana, guvernanții încep să își facă socotelile.

Două miliarde sau chiar mai mult ar putea să plătească România canadienilor de la Gabriel Resources care au reclamat că nu își pot pune în practică licența de exploatare a minelor de aur și argint obținută în 1999.

Roșia Montana – fără turiști, fără mineri, cu puțini localnici

Între timp, la Roșia Montana aproape totul e blocat. Puțini sunt cei care au mai rămas să locuiască aici. Satul arată dezolant, mai ales în această perioadă a anului. Doar vara turiștii mai animă localitatea. Văd galeriile romane și cam atât.

Puținii investitori se plâng că nu pot face nici ei mare lucru Roșia Montana a intrat în patrimoniul UNESCO în 2021.

Firma Gabriel Resources deține o licență de exploatarea a aurului din zonă, dar nu a putut începe mineritul propriu zis. În 2013 parlamentul a respins o lege care urma să faciliteze acest lucru, iar în 2015 firma canadiană a chemat în judecată statul român.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă