Crește numărul virozelor. 14 oameni au murit din cauza gripei în ultima săptămână
Încă 14 decese din cauza gripei la noi în țară, anunță Institutul Național de Sănătate Publică. Numărul gripelor e în ușoară scădere, dar în continuare sunt multe cazuri. În spitale, în fiecare zi, vin pacienți care cer ajutor medicilor din cauza simptomelor, iar medicii de familie trag și ei un semnal de alarmă.
Se înregistrează peste 137.000 de cazuri de infecţii respiratorii, potrivit ultimelor date transmise de Institutul Național de Sănătate Publică. Este o creștere cu 30% a îmbolnăvirilor față de aceeași perioadă a anului trecut și de două procente față de săptămâna anterioară.
A scăzut însă numărul cazurilor de gripă: săptămâna trecută au fost diagnosticate clinic în spitalele din țară 9151 de cazuri, acum sunt 8391 de persoane diagnosticate.
Analizele de laborator au scos la iveală 268 de cazuri de gripă.
Cele mai multe cazuri de gripă au fost raportate în Bucureşti, în judeţele Cluj, Braşov, Constanţa, Prahova şi Iaşi.
În ultima săptămână, 14 persoane au murit din cauza virusului gripal, ceea ce duce numărul total al persoanelor care și-au pierdut viața din cauza gripei în acest sezon la 65. Cele mai multe victime erau persoane cu vârsta peste 65 de ani.
Medicii de familie spun că, în ultima perioadă au diagnosticat câte 5-6 cazuri de gripă zilnic, mai ales în zona Bucureștiului și că situația ar putea fi rezolvată prin vaccinare.
Până în acest moment, potrivit Registrului Național de Vaccinare, în România s-au vaccinat antigripal peste 1070000 de persoane.
Săptămâna trecută ministrul Sănătății Alexandru Rafila a anunțat că România este în stare de alertă epidemiologică din cauza numărului crescut de cazuri.
Statisticile arată că, anul acesta, sunt mai multe cazuri de gripă decât de Covid.

