Patru elevi răniţi uşor, după ce a căzut tavanul sălii de clasă peste ei, într-o localitate din județul Sibiu

7 February 2024, 15:00 (actualizat 7 February 2024, 19:38)

Incident inexplicabil la o școală din Sibiu. Patru elevi au fost răniţi după ce tavanul sălii de clasă în care se aflau s-a prabuşit peste ei. Întâmplarea a avut loc într-una dintre pauze și a fost pusă pe seama curentului format în încăpere. Cei patru copii au fost preluaţi imediat de echipajele de prim-ajutor. După investigaţiile făcute în spital, unul singur a rămas sub supravegherea medicilor. Poliţia a deschis dosar penal.

Cei patru copii de la  Școala Gimnazială din localitatea Loamneş, județul Sibiu, tocmai se întorceau în clasă, la finalul pauzei, când tavanul din plăci de gips carton s-a prăbușit peste ei. Profesorii au sunat la 112, iar la școală au ajuns mai multe echipaje de pompieri și de prim ajutor.

Maria Greavu, primarul comunei Loamneş: Am sunat colegii și mi-au spus că, într-o sală de clasă, plafonul din rigips, probabil din cauza vânturilor, a geamurilor deschise și a ușii, s-a desprins. Nu, înainte de acest incident nu a fost semnalat decât înainte cu vreo oră sau o jumătate de oră, niște zgomote. În rest, în clasă nu era tavanul fisurat, nu erau crăpat, nu era desprins.

Gheorghe Banciu, director Şcoala Generală Alămor: Când am venit era deja căzut, copiii erau afară, erau toți pe picioarele lor, deci n-a fost atât de grav precum sperietura, care a fost mare.

Cei doi băieți și cele două fete cu vârste între 11 și 15 ani erau conștienți, dar aveau dureri la mâini și la spate. După evaluarea medicală, elevii au fost transportați la Spitalul de Pediatrie Sibiu, pentru investigații.

Potrivit conducerii școlii, în clasa cu tavanul prăbușit învățau la comun 13 copii, de clasele a V-a și a VIII-a.

Constantin Dincă, purtător de cuvânt ISJ Sibiu: Bine că s-a întâmplat imediat după terminarea pauzei, adică copiii nu erau în sală și niciun cadru didactic. Din păcate, acest tavan a cedat. Tot ce se poate ca să fi fost și infiltrații.

Clădirea școlii a fost construită în anul 1936 și a fost renovată, ultima dată, în urmă cu 17 ani.

În 2007, când toată școala a intrat într-un amplu proces de renovare, conducerea a decis, din lipsa fondurilor, să mascheze vechiul tavan de lemn cu plăci de rigips. Astăzi profilele au cedat și au căzut peste copii.

Poliția din Ocna Sibiului face cercetări sub coordonarea unui procuror pentru vătămare corporală din culpă și distrugere din culpă.


ISU Sibiu intervine de urgentă la Şcoala Gimnazială Alămor, din localitatea Loamneş acolo unde s-a prăbuşit tavanul unei săli de clasă. La faţa locului au fost mobilizate o autospecială de stingere, o autospecială de transport personal şi victime multiple, două echipaje SMURD dintre care una cu medic şi maşina medicului de urgentă. La momentul prăbuşirii în sala de clasă se aflau 4 elevi aceştia fiind răniţi uşor. Echipajele medicale i-au evaluat, elevii au vârste cuprinse între 11 şi 15, două fete şi doi băieţi, sunt conştienţi şi acuză dureri la membrele superioare şi dureri cervicale“, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ştefan.

Copiii vor fi transportaţi la Urgenţa Spitalului de Pediatrie din Sibiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite