Ministrul turc de Externe, Hakan Fidan, în vizită la București: Obiectivul nostru este să creştem comerţul bilateral la 15 miliarde de dolari
Ministrul Afacerilor Externe al Republicii Turcia, Hakan Fidan, aflat în vizită în România, a subliniat miercuri, după o întrevedere cu omologul român, Luminiţa Odobescu, că este foarte satisfăcut de succesul firmelor turce în România, iar obiectivul este ca în anul 2025 volumul comerţului bilateral să ajungă la 15 miliarde de dolari.
“Aşa cum ştiţi şi dumneavoastră, România este vecină, ne este în acelaşi timp şi cel mai mare partener comercial din Balcani, iar Turcia este cel mai mare partener comercial al României în afara Uniunii Europene. Volumul comercial bilateral a înregistrat creşteri importante în ultimii ani. Vreau să subliniez faptul că în doi ani consecutivi am depăşit nivelul de 10 miliarde de dolari, iar obiectivul nostru este ca în anul 2025 să creştem acest nivel la 15 miliarde de dolari. Investiţiile noastre din România împreună cu cele care vin din ţările terţe au depăşit 8 miliarde de dolari şi sunt foarte satisfăcut de succesul firmelor noastre şi de susţinerea pe care o acordăm prieteniei dintre ţările noastre. Noi considerăm că turcii şi turco-tătarii care trăiesc în România sunt un pod de prietenie între ţările noastre. Noi suntem legaţi de rudele noastre de aici cu o legătură sufletească. Ei trăiesc aici în linişte şi prosperitate”, a declarat ministrul turc de Externe, Hakan Fidan, la sediul MAE, potrivit Agerpres.
La rândul său, Luminiţa Odobescu a declarat că Turcia este principalul partener comercial a României din afara Uniunii Europene şi prima destinaţie extracomunitară a exporturilor româneşti.
“Avem o creştere solidă a comerţului bilateral în ultimii ani. Turcia este la acest moment principalul partener comercial a României din afara Uniunii Europene şi prima destinaţie extracomunitară a exporturilor româneşti. Astfel, în primele 11 luni ale anului trecut, comerţul bilateral a fost de 9,4 miliarde de dolari şi ne aşteptăm ca la 31 decembrie 2023 nivelul acestuia să fii depăşit cifra de 10 miliarde. Există pe mai departe un potenţial semnificativ în ceea ce priveşte comerţul bilateral, de aceea trebuie să continuăm să valorificăm orice oportunitate de colaborare, care să ne permită să echilibrăm balanţa comercială. Există multe domenii sectoriale cu potenţial încă nefructificat pe deplin, cum ar fi de exemplu energia, agricultura, industria prelucrătoare şi altele care ne pot sprijini în acest demers. De asemenea, încurajăm în continuare creşterea investiţiilor turce în economia românească, Turcia situându-se în prezent pe locul 14 în topul investitorilor, iar România oferă un mediu investiţional atractiv şi deschis cu numeroase oportunităţi. Salutăm cooperarea în domenii inovative, cum este cel medical. Există o multitudine de oportunităţi în diverse domenii şi arată încă o dată cât de solidă este cooperarea noastră”, a spus Luminiţa Odobescu.

