Funcţionara de la Primăria Gura Vadului, arestată preventiv în dosarul Ferma Dacilor
Funcţionara din cadrul Primăriei Gura Vadului care a fost reţinută în dosarul Ferma Dacilor a primit, vineri, mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Aceasta este acuzată că ar fi emis două certificate de atestare, unul pentru ridicarea și altul pentru extinderea construcției, fără să verifice îndeplinirea condițiilor.
Procurorii susțin că, astfel, ea ar fi vătămat drepturile celor care s-au cazat la Ferma Dacilor de a beneficia de servicii în condiții de siguranță.
Anchetatorii spun că femeia a omis să verifice îndeplinirea condiţiilor legale, îndeplinindu-şi defectuos îndatoririle de serviciu.
Opt persoane, respectiv cinci adulţi şi trei copii, au murit carbonizate în urma incendiului de la Ferma Dacilor.

