Una dintre cele două fete din Iași intoxicate cu o substanţă folosită la deparazitarea animalelor a fost detubată. Sora ei, în continuare în stare foarte gravă
Una dintre cele două fetiţe din judeţul Iaşi, intoxicate marți cu o substanţă deosebit de toxică folosită la deparazitarea animalelor, a fost detubată şi este conştientă. Sora ei este în continuare într-o stare foarte gravă, iar medicii sunt rezervaţi. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!
Cele două surori se află internate la Toxicologie, sub tratament cu antidot specific. Fetița de 4 ani a fost detubată și respiră singură.
Medicii sunt încă rezervați asupra prognosticului în privința fetei de 3 ani.
Surorile sunt din satul Goești, comuna Lungani. Ele s-au simțit rău, marți după-amiază, după ce fata de 3 ani a fost spălată de mama ei cu o soluție toxică pentru uz veterinar, folosită în combaterea scabiei, păduchilor și căpușelor. Iar în camera în care erau a fost și pulverizată substanța respectivă.
Mama fetelor le-a găsit apoi inconștiente și a sunat la 112, iar la fața locului a fost mobilizat un echipaj al ambulanței și elicopterul SMURD. TImp de 30 de minute a fost resuscitată fetița intrată în stop cardiorespirator.
Medicii atrag atenția că în cazul intoxicării cu astfel de substanțe riscul de deces este foarte mare. Practic, statisticile arată că jumătate dintre cei care se intoxică cu substanțe folosite pentru deparazitarea animanelor nu pot fi salvați.
Poliţiştii fac cercetări pentru vătămare corporală din culpă, faptă pentru care Codul Penal prevede pedeapsa cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amendă.
Vă reamintim că la numărul unic 119 puteți anunța situații de abuz, exploatare, neglijare sau orice altă formă de violență asupra copiilor.

