„Fermierii vor preţuri corecte pentru produsele lor”. Mii de agricultori, protest de amploare în centrul Berlinului. Ministrul de Finanțe, primit cu furie

15 ianuarie 2024, 19:06

Fermierii din Germania vor fi lăsați fără unele subvenții și vor avea și taxe mai mari. Așa că mii de agricultori au ocupat centrul Berlinului, în semn de protest. Au încercat să răstoarne și camioane cu balegă în fața Porții Brandenburg, dar au fost opriți la timp de polițiști. Germania este în pragul recesiunii economice, pentru prima dată în ultimii 20 de ani. Economia s-a comprimat iar din cauza multiplelor crize. Așa că executivul de la Berlin caută bani pentru a acoperi o gaură de 60 de miliarde de euro.

Aproape 10.000 de fermieri germani au venit cu tractoare și camioane în centrul Berlinului, pentru a protesta față de intenția guvernului de a le mări taxele.

Promisiunile făcute de ministrul de Finanțe, chiar în fața lor, nu au făcut decât să-i înfurie și mai tare pe agricultori. Mai ales că i-a anunțat că guvernul nu mai are să le dea bani.

Christian Lindner, ministrul german de Finanţe: „Nu trebuie că unii să sufere mai mult decât alţii, iar aici suntem de acord. Dar toată lumea trebuie să îşi aducă o contribuţie. Subvenţiile de la stat şi taxa pe valoarea adăugată, care a fost redusă pe perioada crizei (pandemice), vor expira.”

Guvernul german vrea să facă reduceri pentru a-și a ajusta bugetul și a face economii de 60 de miliarde de euro.

Deși executivul a amânat până în 2026 eliminarea subvențiilor, fermierii au anunțat că își vor continua protestele.

„Fermierii nu doresc subvenţii. Subvenţiile au fost introduse, la un moment dat, de Bruxelles sau Berlin sau Hanovra (capitala Saxoniei Inferioare). Fermierii vor preţuri corecte pentru produsele lor şi vrem să fim capabili să realizăm acest lucru. Subvenţiile au, întotdeauna, un efect întârziat.”

Potrivit unui sondaj, aproape 70% dintre germani susțin protestele fermierilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite