Maia Sandu, prima personalitate laureată a Premiului “Timişoara pentru valori europene”. Președinta Republicii Moldova a fost primită de Majestatea Sa Margareta la Săvârșin  

13 January 2024, 14:34 (actualizat 19 January 2024, 09:34)

Maia Sandu, președinta Republicii Moldova, a primit Premiul pentru promovarea valorilor Europene sâmbătă, la Timișoara. Este prima laureată a acestei înalte distincții, înființate în acest an de primăria orașului de pe Bega pentru a onora personalități internaționale marcante care promovează valorile europene. Tot sâmbătă, în cea de-a doua zi a vizitei în România, Maia Sandu a fost oaspetele Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei, la Castelul de la Săvârșin.

În fața a sute de oameni, personalități culturale, oameni politici, ambasadori și diplomați, reprezentanți ai presei și membrii juriului, preşedinta Republicii Moldova a primit Premiul Timişoara pentru valori europene. Maia Sandu a primit cu emoție distincția, în numele tuturor cetățenilor din țara pe care o reprezintă.

Maia Sandu deschide astfel lista personalităților care distinse cu acest premiu înființat în acest an de Primăria Timișoara.

Președinta Republicii Moldova a mers și la Săvârșin, unde a participat la un dejun alături de reprezentanții familiei regale. Comuna Săvârșin este înfrățită cu satul Regina Maria din raionul Soroca, aflat în nordul Republicii Moldova. Președinta Republicii Moldova a vizitat de asemenea parcul și muzeul, unde sunt expuse mașinile Regelui Mihai.

A fost prima vizită a unui șef de stat în comuna Săvârșin, după revoluția din 1989.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite