Mii de bucureşteni, rămaşi fără căldură și apă caldă în apartamente. Oamenii sunt îngrijorați de prețul facturilor la electricitate, după ce au fost nevoiți să folosească alte surse de încălzire

10 January 2024, 18:56 (actualizat 11 January 2024, 10:30)

Ger pătrunzator a fost şi în Capitală, iar mii de bucureşteni rămăşi fără căldură în apartamente au resimţit din plin temperaturile scăzute. Deşi echipele de intervenţie au finalizat reparaţiile la reţeaua de termoficare grav afectată de o avarie, oamenii din câteva sute de blocuri au tremurat în locuinţe noaptea trecută, dar şi azi. Şi tremură din nou la gândul că vor plăti facturi enorme la electricitate, pentru că au fost nevoiţi să folosească aeroterme şi alte surse costisitoare de încălzire.

300 de blocuri, majoritatea din Sectoarele 1, 5 și 6 ale Capitalei nu aveau apă caldă și căldură miercuri dimineața, deși afară temperaturile au coborât mult sub zero grade. În Sectorul 1 spre exemplu, din cauza unor avarii, Bulevardul Nicolae Caranfil era plin de aburi. Iar oamenii și-au amintit de frigul din case din comunism.

Pentru fiecare abonat la sistemul centralizat de termoficare avariile, pierderile și reparațiile înseamnă de fapt costuri lunare suplimentare.

Eugen Berceanu, administrator asociaţii de proprietari: Și locatarii, și președinții și noi, administratorii, suntem tot timpul în discuții ce să facem. Nu prea avem ce să facem decât să folosim mijloace alternative de încălzire a apei și a apartamentelor, ceea ce multiplică costurile cu 30-40% față de ce plătesc locatarii întreținerea.

Adrian Teodorescu, director, Termoenergetica: Se lucrează în foc continuu absolut la remedierea tuturor avariilor. La acest moment functionăm bine, având în vedere temperaturile exterioare.

Deși responsabilii dau asigurări că totul funcționează “bine”, tot ei recunosc că pierderile din rețea au crescut.

Potrivit Termoenergetica, în aceste zile, din cauza conductelor care sunt mai vechi de 50 de ani, în fiecare oră se duc în pământ nu mai puțin de 2.500 de tone de apa fierbinte. Totul pe cheltuiala bucureștenilor.

Dumitru Chisăliță, expert în energie: Întotdeauna pierderile sau ineficiența într-un sistem este suportată de consumatorul final. Atunci când o parte din prețul de la consumatorul final este subvenționat de consumatorii întregii țări, atunci avem această plată suportată de consumatorul final , cât și de toți cetățenii țării prin subvențiile care se aplică.

Termoenergetica furnizează energie termică pentru aproximativ 562.000 de apartamente în care trăiesc 1,21 milioane de locuitori. Totodată, aceasta furnizează agent termic şi pentru aproximativ 4.900 de instituţii, obiective sociale şi agenţi economici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite