Ministrul Agriculturii, la TVR INFO: Mediul asociativ din agricultură nu a trimis nicio revendicare. Rog fermierii să nu cadă într-o patimă a unui partid politic

10 ianuarie 2024, 12:06 (actualizat 10 ianuarie 2024, 12:55)

Unii fermieri au anunțat că se vor alătura protestelor transportatorilor și zilele viitoare vor intra cu tractoarele în București până la sediul Guvernului din Piața Victoriei. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a susținut, într-o intervenție la TVR INFO, că până în acest moment nu a primit nicio revendicare din partea mediului asociativ al fermierilor, care deține 9 milioane de hectare în România. El a precizat că a stabilit deja o întâlnire cu reprezentanții asociațiilor fermierilor pentru a rezolva nemulțumirile existente.

Formele asociative din România, în momentul de față, nu au trimis nicio revendicare către Ministerul Agriculturii, am avut săptămâna trecută o discuție cu mediul asociativ, ne vom întâlni săptămâna viitoare pentru a discuta bugetul și măsurile pe care le vom acorda în 2024 fermierilor români. Bugetul Agriculturii a crescut la 2% din PIB-ul României, avem măsuri de sprijin foarte bune (…) Nu este o acțiune a fermierilor români, asociațiile din agricultură nu au trimis revendicări către Ministerul Agriculturii. Sunt anumiți fermieri care s-au alăturat transportatorilor, iar problemele acestora sunt legate de RCA și asimilarea categoriei de permis B cu Tr 1 de tractor. Mediul asociativ, în momentul de față, nu și-a asumat această grevă. Aștept revendicările, a spus Barbu.

El a adăugat că și-ar dori foarte mult ca acest protest să nu fie unul politic și a făcut un apel la fermieri să nu se lase confiscați de cei care nu au livrat nicio soluție pentru agricultura românească”. ”Rog fermierii să nu cadă într-o patimă a unui partid politic și acest protest să fie unul politic”, a transmis Florin Barbu, care a precizat că este vorba despre AUR.

Ministrul a subliniat că ușa Ministerului Agriculturii a fost deschisă în permanent, că ministrul Agriculturii ”face politică agricolă, nu politica partidelor care vor să confiște aceste proteste.”

Ministerul Agriculturii a transmis, miercuri, un comunicat prin care ministrul Florin Ionuț BARBU invită, luni, 15 ianuarie 2024, la sediul instituției reprezentanții tuturor asociațiilor de fermieri, ai procesatorilor și ai retailerilor, pentru a discuta despre măsurile de sprijin și a oferi soluții de finanțare pentru toate situațiile pe care le întâmpină în acest an agricol.

Sunt alături de fermierii noștri pentru a găsi cele mai bune soluții la toate problemele lor, avem programe de sprijin în derulare pentru majoritatea sectoarelor din agricultură, pentru a ne asigura astfel că vom avea producții de calitate„, a declarat Florin-Ionuț BARBU.

”Ministrul Barbu și echipa tehnică pe care o coordonează fac toate demersurile necesare pentru ca toate solicitările și revendicările acestora să fie soluționate în cel mai scurt timp. Pentru o mai bună organizare și coordonare, mediul asociativ este rugat să transmită lista de revendicări până vineri, 12 ianuarie 2024, la Cabinetul ministrului”, se arată în comunicat.

Reprezentanţii unor organizaţii agricole reprezentantive au anunţat că nu au nicio o legătură cu protestul spontan anunţat în mediul online de fermieri din mai multe zone ale ţării, care se îndreaptă cu mai multe camioane şi tractoare spre Bucureşti, însă au confirmat participarea unor fermieri din organizaţiile lor.

Preşedintele Ligii Asociaţiilor Producătorilor Agricoli din România, Nicu Vasile a precizat că problema cea mai mare a fermierilor nu este pe partea de valorificare, ci pe partea de costuri şi de taxe, la fel ca şi cea a şoferilor şi transportatorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite