Pistol letal și zeci de cartușe, furate din locuința unui fost ofițer SRI. Hoții nu au fost încă prinși
Jaf surprinzător nu departe de București, în casa unui fost ofițer antitero al SRI, care a asigurat cu ani în urmă chiar și securitatea unor foști șefi de stat ai României și Statelor Unite. Hoții i-au devastat casa în timp ce bărbatul și familia sa erau în vacanță. Și au furat un pistol letal, zeci de cartușe și bijuterii. Polițiștii sunt în alertă și îi caută pe făptași de teamă că ar putea folosi arma sau o pot vinde pe piața neagră.
Sâmbătă seara, când au ajuns acasă, proprietarii și-au dat seama imediat că le lipsesc lucruri.
În acest moment nu se știe clar ora la care a avut loc jaful și câte persoane au fost implicate. Timp de 24 de ore nu a fost nimeni în locuința victimei.
Surse judiciare susțin că, cel mai probabil, hoții ar fi venit pe câmp, s-ar fi îndreptat către prima casă din Complex, ar fi sărit și ar fi pătruns în locuință. După ce au furat bijuterii, un pistol și alte bunuri hoții ar fi urmat, la plecare, același traseu. Mai mult tocul armei a fost găsit tot în zonă. Potrivit acelorași surse, hoții au forțat ușa de acces în casă și se pare că nici seiful în care se aflau arma și cartușele nu le-a ridicat mari probleme. Oamenii care stau în zona cred că hoții au acționat la pont.
Proprietarul păgubit a lucrat în Brigada Antitero a SRI-ului, potrivit profilului public postat de el pe o rețea de socializare. Perioadă în care a participat la misiuni de pază și protecție inclusiv pentru președintele SUA și cel al României de la vremea respectivă. A înființat firme de securitate cu contracte în zone de risc precum Afganistan și Irak. Arma și cartușele erau deținute legal și depozitarea lor ar fi respectat prevederile legale.
Specialistii cred că hoții nu au prea mare experiență în astfel de acțiuni, dar totul ar fi fost plănuit. Au furat tot ce li s-a părut de preț.
Prin telefon, Dan Antonescu – expert criminolog: S-au trezit cu o armă pe care nu s-au îndurat să o lase acolo. Un spărgător de profesie, pentru că există așa ceva, nu s-ar fi atins de o astfel de armă. În primul rand își agravează fapta. Deținerea unei arme fără drept este infracțiune de sine stătătoare. Din acest moment ei devin, pe lângă faptul că sunt considerați infractori cu fapta dovedită, infractori periculoși și atunci autoritățile au dreptul, la rândul lor să folosească armamentul din dotare.
Polițiștii și jandarmii au periat azi câmpul din zona casei sparte în speranța că hoții ar fi putut arunca arma și cartușele sau orice alt obiect de pe care se poata lua amprente.
Un pistol letal, zeci de cartuşe şi bijuterii au fost furate dintr-o locuinţă din judeţul Ilfov.
Hoţii au intrat în casă unui fost ofiţer SRI care era plecat în vacanţă. Când s-a întors acasă şi a găsit locuinţa devastată, omul a sunat la Poliţie.
Proprietarul le-a spus agenţilor că armă era pusă în seif, de unde hoții au reușit să o scoată și să plece cu ea.
Polițiștii de la investigații criminale și cei de la Serviciul Arme au început o anchetă. Au cercetat întreaga locuință, au analizat imaginile de pe camerele de supraveghere șI au stat de vorbă cu vecinii.
S-au organizat filtre şi se pun cap la cap toate informațiile pentru a-i prinde pe făptași și pentru a stabilii cum au intrat în casă și dacă armă letală era securizată așa cum cere legea.

