Picturi inspirate din crimele făcute de Hamas. O artistă din Israel face artă din durere. Tablourile sale sunt expuse acum la New York, la Muzeul Evreiesc
O artistă din Israel face artă din durere! Puternic impresionată de suferința provocată de atacul Hamas din 7 octombrie, ea a pictat 12 tablouri influențate de tragedia de la Guernica.
Zoia Cerkaski s-a născut în Ucraina, dar a emigrat în Israel împreună cu părinții în 1991 când avea 14 ani. Atacul Hamaș din 7 octombrie a inspirat-o. S-a gândit la bombardarea de către naziști a orașului spaniol Guernica, în 1937. Rezultatul au fost 12 mici tablouri în care vorbește despre crimele făcute de Hamaș. Cerkaaski s-a gândit la oamenii care ascundeau în adăposturi subterane, mamele încercau să-și convingă copii să tacă, bătrâni au fost luați captivi.
Artista a început să picteze în micul sau atelier din Tel Aviv dar, pentru că și-a trimis fata la Berlin, a mers și ea în Germania.
Picturile sale sunt expuse acum la New York, la Muzeul Evreiesc. Directorul instituției spune că vizitatorii, după ce privesc tablourile ei, sunt tăcuți și gânditori. Emoțiile pe care le trăiesc sunt puternice.

