Amenzi de milioane de euro pentru furnizorii de energie, după ce mai multe companii au vândut, pe alte piețe, energia electrică cumpărată la preț plafonat

21 December 2023, 19:05 (actualizat 21 December 2023, 19:06)

Amenzi de milioane de euro pentru furnizorii de energie. Contoralele Autorității de Reglementare în Energie au scos la iveală că mai multe companii au vândut, pe alte piețe, energia electrică cumpărată la preț plafonat, care e destinată către clienții casnici și companiile din țară. Ministrul Energiei cere sancțiuni și mai mari pentru abateri repetate.

După regulile actuale, furnizorii cumpără de la producători energia electrică la un preț plafonat la 450 de lei pe megawatt/oră și mai departe alimentează consumatorii din țară. Cinci furnizori au cumpărat însă, la prețul plafonat, cantități mai mari de energie decât ar fi avut nevoie pentru portofoliul de clienți, potrivit reprezentaților Autorității de Reglementare în domeniu.

George Niculescu, preşedinte, Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie: Evident că lucrul acesta a declanșat o acțiune de control. Am constatat că acele cantități de energie au fost vândute pe alte piețe.

În urma verificărilor, trei furnizori au primit amenzi de 1% din cifra de afaceri, iar doi, avertisment. Sancțiunile cumulate sunt de circa 18 milioane de lei. La rândul lor, reprezentații furnizorilor reclamă că autoritățile au întârzieri chiar și de opt luni la plata deconturilor din schemele de plafonare.

Laurențiu Urluescu, director, Asociația Furnizorilor de Energie din România: Dacă cineva a făcut ceva ilegal trebuie să plătească. Datorită decontării întârziate, care duce la o mare problemă pe partea de cash-flow, dacă se mai adaugă şi o asemenea amendă este o probabilitate foarte, foarte mare că acel furnizor să i se blocheze activitatea.

ANRE mai are în derulare circa 170 de controle la furnizorii de energie electrică și gaze naturale. Unele verificări au fost cerute de către ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Cred că în cazul unor abaterii repetate se va merge și cu 5% din cifra de afaceri. În enegie discutăm despre cifre de afaceri foarte mari . Mai ales, dacă o fi cazul unor mari furnzori astfel de amenzi înseamnă zeci de milioane de euro.

Ionuț Purica, expert în energie al Academiei Române: Energia nu e bun cu care poți să faci speculaţii. Evident, intrând pe o piaţă de energie, tentaţia e mare. Energia trebuie să fie un (…) suport pentru a face că economia să funcţioneze mai bine.

În primele opt luni, ANRE a primit peste 15.600 de reclamații din care peste 80% vizează energia electrică. Cele mai multe se referă la probleme de facturare, citire a contoarelor, dar și aspecte ce țin de prosumatori.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite