Mitropolitul Banatului, în Pastorala de Crăciun: „Salvați-i pe cei tineri, pe care, acum, mai mult ca oricând, îi pândește la tot pasul umbra morții albe”!

21 December 2023, 17:02

În Pastorala de Crăciun, Mitropolitul Banatului, Ioan Selejan, atrage atenția asupra pericolului consumului de droguri la care sunt expuși tinerii și adolescenții.

„Salvați-i pe cei tineri, pe care, acum mai mult ca oricând, îi pândește la tot pasul umbra morții albe”, scrie Mitropolitul Ioan în Pastorala transmisă la Sărbătoarea Nașterii Domnului.

Mitropolitul Banatului se adresează și tinerilor și îi avertizează asupra consecințelor consumului de droguri.

Îndemnul Înaltpreasfințitului Părinte Ioan vine în contextul numărului din ce în ce mai mare al adolescenților și tinerilor care consumă substanțe interzise.

“Așezați la căldura inimii voastre creștinești pe toți cei necăjiți. Mângâiați pe cei deznădăjduiți, ocrotiți pe cei fără adăpost”. „Fiți înțelepți și treji, căci vi se încredințează un mare odor: credința în Dumnezeu și țara care nu sunt de negociat, ci de apărat”, îndeamnă Mitropolitul Banatului.

Consumul de droguri a fost, de altfel, și una dintre temele Intâlnirea Tinerilor Ortodocși 2023 de la Timișoara.

„Legați un lanț uman în jurul celui care ați văzut că a început să alunece spre traficare sau spre consum de droguri”, spunea atunci Mitropolitul Ioan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite