Declarație șoc a ministrului de Interne: Consumul de droguri a pătruns în instituţiile statului

27 May 2026, 20:12

Consumul de droguri a pătruns în instituţiile statului. Este declarația șoc făcută de ministrul interimar de Interne, la o dezbatere despre dependenţe. Cătălin Predoiu nu a dat însă detalii. Medicii și psihologii avertizează, la rândul lor, că adicţiile acaparează tot mai mulți tineri. Drogurile, alcoolul, tutunul, jocurile de noroc sau social media – toate apar la vârste din ce în ce mai mici.

Avertismentele au venit la o conferință organizată în Parlament, despre dependențele la tineri și impactul lor medical, social şi economic. Medici, specialiști și reprezentanți ai statului au vorbit despre efectele unui fenomen în creștere, care apare la vârste tot mai mici.

Radu Țincu, medic primar anestezie, terapie intensivă și toxicologie: Discutăm de o creștere a numărului de substanțe consumate, discutăm de substanțe noi psihoactive sau etnobotanice, o scădere a vârstei de consum și o diversificare a consumului, astfel că astăzi foarte puțini tineri mai sunt dependenți doar de o substanță.

Prof. dr. Roxana Nemeș, medic pneumolog: Se fumează de la vârstă foarte mică, inimaginabil de mică, eu am, de exemplu, un copil, acum, în tratament, are 11 ani, dar a vapat de la vârsta de 5 ani.

Impactul economic al problemelor de sănătate mintală asociate cu dependenţele este estimat la 10 miliarde de euro anual, adică 3,8% din PIB. Infrastructura de tratament rămâne însă insuficientă.

Stela Firu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Un pilon esențial al strategiei Ministerului Sănătății îl reprezintă centrele de sănătate mintală și pentru prevenirea și tratarea adicțiilor. În prezent, funcționează 83 de astfel de centre. Ministerul Sănătății conștientizează că nevoia e mult mai mare la nivelul societății.

În timpul dezbaterii, Adriana Săftoiu, președinte-director general al Televiziunii Române, a mutat discuția din zona statisticilor către un exercițiu de sinceritate.

Adriana Săftoiu, președinte-director general TVR: Suntem capabili să ne mărturisim dependența? Domnule doctor Țincu, ați avut vreo dependență?

Radu Țincu, medic primar anestezie, terapie intensivă și toxicologie: Zahărul și telefonul.

Cătălin Predoiu, ministrul interimar de Interne: Noi nu consumăm la Ministerul de Interne, cel puțin la nivelul conducerii. Dar, devenind serioși acum, e o temă interesantă asta pentru că, într-adevăr, în multe instituții se consumă de către adulți, acesta e adevărul.

Potrivit datelor Ministerului Sănătăţii, 6% dintre adolescenţii români au consumat măcar o dată droguri, 53% au probleme în controlarea timpului petrecut în social media, iar 81% au consumat cel puțin o dată alcool.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite