Guvernul caută soluții pentru a face economie. Fără majorări salariale pentru demnitari și angajații din ANAF, vămi, Ministerul de Finanțe sau Justiție

21 December 2023, 15:04 (actualizat 21 December 2023, 15:58)

În anul 2024, indemnizațiile demnitarilor nu vor mai fi indexate cu salariul minim, nu vor mai avea nicio majorare. Este o primă măsură pe care o ia Executivul pentru a aduna mai mulți bani la buget în 2024.

Totodată salariile angajaților de la ANAF, cei din vămi, dar și cei de la Ministerul de Finanțe și angajații de la Justiție, nu vor mai beneficia de o majorare salarială cu 5 procente, așa cum este prevăzut în ordonanța de urgență care a însoțit proiectul de buget.

Fiecare companie de stat va trebui să își facă bugetul în primele patru luni de la momentul la care este adoptată legea bugetului din România. Dacă nu fac acest lucru, nu vor mai beneficia de subvenții de stat, iar în cazul în care vor crește cheltuielile cu personalul în 2024, instituțiile vor trebui să facă o reorganizare internă pentru a și le asuma.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite