Casă nouă pentru 10 persoane cu handicap sever, în comuna buzoiană Stâlpu
Persoanele cu handicap sever, abandonate de familii şi aflate în grija autorităților din județul Buzău, au acum o locuință primitoare şi confortabilă. Cu fonduri primite de la Guvernul Norvegiei, oameni inimoși au reuşit să înfrumuseţeze şi să ușureze viaţa și aşa dificilă a acestor persoane defavorizate.
Lângă o clădire cenușie, construită în anii ’70 în comuna buzoiană Stâlpu, se ridică o casă mare, primitoare, luminoasă și călduroasă. Are ferestre largi, camere aerisite, baie și bucătărie. A fost construită pentru 10 viitori locatari, persoane cu dizabilităţi care vor trăi de acum într-un mediu nou și frumos.
Cei 10 noi locatari ai casei din Stâlpu au fost până acum rezidenți ai centrului din comună, aflat în subordinea DGASPC Buzău, unde sunt îngrijite peste 50 de persoane cu handicap sever. Angajații Direcției de Asistență Socială au amenajat în aceeași locație și un centru de zi, unde pot fi tratați locuitori din 4 comune învecinate.
Doina Cosma a făcut în urmă cu 3 ani un accident vascular cerebral, dar acum, la 60 de ani, poate spune că a renăscut: Acum mă simt ca într-o familie aici. Aici mă încarc cu energie bună. Doamna Mihaela, doamna psiholog îmi spune cum este bine să fac. Plec mai plină cu energie și așa îmi trec zilele numai cu bine.
Și alți localnici vin cu drag aici.
Proiectul “locuinței maxim protejate” a prins contur în 2021, când a primit finanțare integrală de la Guvernul Norvegiei, aproape 1 milion de euro.

