Arhiepiscopul de Canterbury, care a oficiat ceremonia încoronării Regelui Charles, declarație în exclusivitate pentru TVR: Monarhul a fost calm și relaxat, iar momentul a fost unul profund
Reporter TVR: “Cum a fost ceremonia? Suntem din România!”
Arhiepiscopul de Canterbury: “O, din România! A fost minunată. S-a desfăşurat perfect, exact cum era prevăzut. A fost într-adevăr o slujbă minunată. Mă bucur să văd Televiziune Română aici. Am fost în România acum 6 săptămâni.“
Reporter TVR: “Cum l-aţi simţit pe Rege?”
Arhiepiscopul de Canterbury: “A fost foarte calm şi relaxat. Pur şi simplu extraordinar.“
Reporter TVR: “Am văzut şi noi transmisia BBC, dar Excelenţa voastră a fost acolo.“
Arhiepiscopul de Canterbury: “Da, eu i-am pus coroana pe cap!”
Reporter TVR: “Cum a fost acest moment? Cum l-aţi simţit?”
Arhiepiscopul de Canterbury: “Foarte, foarte profund! Acum trebuie să plec, pentru că am invitat 400 de oameni la masă!”

