50 de familii din Irlanda de Nord au cerut sprijin consular Ambasadei României din Dublin, în contextul violențelor din Ballymena
50 de familii din Irlanda de Nord au cerut sprijin consular Ambasadei României din Dublin, în contextul violențelor din orașul Ballymena, pentru a se întoarce în țară, au afirmat diplomații români la întâlnirea cu Familia Regală a României. Majestatea Sa Margareta s-a întâlnit cu numeroasa comunitate românească și cea din Republica Moldova, datorită cărora limba română a devenit a doua limbă vorbită printre imigranții din Irlanda.
Peste 250 de români şi moldoveni, parlamentari irlandezi, diplomaţi, printre care şi ambasadoarea Republicii Moldova la Dublin, precum şi personalități ale societății civile din Irlanda s-au întâlnit cu Familia Regală a României la recepția organizata la Dublin de ambasada ţării noastre. Au avut ocazia să vizioneze şi o expoziţie dedicată costumului popular românesc, chiar de Ziua Iei, și o alta, de fotografie, dedicată Reginei Maria, la 150 de ani de la nașterea ei.
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române: Este minunat să mă întorc în Irlanda după mulți ani. Venind aici am găsit multă viață. Astăzi am participat și la o întâlnire la Ambasada României și Ambasada Republicii Moldova şi am avut acest sentiment extraordinar că suntem împreună, irlandezi şi români.
Românii din Irlanda au făcut aici cariere respectabile, nu au probleme de integrare și nu sunt victime ale rasismului, aşa cum se întâmplă cu românii din Ballymena, în Irlanda de Nord, unde au avut loc violenţe după ce doi adolescenți români au fost acuzaţi de agresiune sexuală asupra unei tinere.
Vizita Familiei Regale în Irlanda continuă un demers simbolic, început în 1997, de a uni românii de pretutindeni, dar are și o componentă de susținerea a integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană.
Majestatea Sa Margareta și Principele Radu au vizitat şi cea mai veche universitate din Irlanda, fondată în 1592, Trinity College din Dublin, unde studiază și români.

