2025 a adus cea mai mică producție de mere din ultimii 8 ani. Pomicultorii au cheltuit mult și au câștigat puțin, din cauza înghețului și a secetei prelungite

17 septembrie 2025, 19:59

Producătorii au scăpat cu fructele de toamnă, dar și acestea au avut nevoie de irigații, deci o cheltuială suplimentară pentru producători. Dezavantajați sunt și procesatorii, care sunt nevoiți să producă sucuri și gemuri cu materie primă din import. Dar și cumpărătorii, care s-au speriat de prețurile mari din piețe și supermarketuri.

În livezile din Buzău, merele sunt atât de puține, încât fiecare fruct contează.

Anul trecut au fost foarte multe, anul ăsta sunt mai puțintele. Sunt pomi în care merele sunt mai micuțe, și unde sunt mai mărișoare.

Viorel Hola, șef de fermă: Anul ăsta e cam de cinci ori mai puțin decât anul trecut. Sunt pomi care nu au rodit deloc. Care a fost mai la adăpost a ținut floarea și a mers mai binișor, iar care a fost mai în crivăț, mai în bătaia vântului, ăia nu au mers deloc.

Într-un an agricol bun, ferma familiei Tudor din Vernești producea peste cinci tone de mere, din soiurile Golden și Bot de iepure. Acum doar câțiva pomi au dat rod.

Viorel Hola, șef de fermă: A fost un an mai slăbuț decât anul trecut, pentru că le-a prins gerulețul ăla exact când trebuia să facă floare.

La tarabe, gustul dulce și aroma specifică merelor românești sunt greu de găsit. Și scumpe. În cea din Buzău, producătorii vând un kilogram de mere cu peste 7 lei.  

În Mehedinți, pierderile au fost și de peste 90% la caiși, piersici, cireși și meri. Iar cheltuielile, mari.

Felix Odină, administratorul plantației: Într-un an normal, pe un hectar ar trebui să fac 300 de tone și acum nu obțin 20 de tone, deci sub 10%.

Antonie Nicuși, technician: Toate soiurile au fost afectate foarte mult de îngheț, prins exact în legarea fructelor.

Fructele de toamnă au rezistat. Dar a fost nevoie de irigații, ceea ce a înseamnat consum mare de carburant și costuri ridicate.

Marcel Sava, proprietar de plantație: Costurile sunt mari când bagi apă continuu.

Și procesatorii de fructe au probleme. Fabricile de conserve, chiar și cele care au livezi proprii, sunt nevoite să importe mere.

Dana Tudor, producător conserve: Ce o să facem de la noi, probabil gemul pe care trebuie să ni-l asigurăm, iar pentru suc, cu siguranță o să achiziționăm de la alții. 

Estimată la 420 de mii de tone, producția de mere din acest an este considerată cea mai scăzută din 2017 încoace.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite