18 oameni și-au pierdut viața în incendiile de pădure din Coreea de Sud

Incendii de pădure. Sursa foto: Profimedia images
26 March 2025, 06:40

Coreea de Sud a anunţat miercuri decesul a 18 persoane într-o serie de incendii forestiere în curs, care au provocat deja “pagube fără precedent”, potrivit preşedintelui interimar, notează AFP.

Mii de pompieri luptă din weekend cu mai multe incendii în sud-estul ţării, care au devastat mii de hectare şi au redus la cenuşă un templu budist antic.

Munca lor este complicată de vremea uscată şi vântul puternic care facilitează răspândirea flăcărilor.

Aceste incendii au provocat deja moartea a 18 persoane, a declarat miercuri pentru AFP un responsabil al Ministerului Siguranţei, adăugând că “alte şase persoane au fost rănite grav, iar 13 au suferit răni uşoare”.

Incendiile “au provocat pagube fără precedent”, a afirmat miercuri preşedintele interimar al Coreei de Sud, Han Duck-soo, adăugând că “se dezvoltă într-un mod care depăşeşte modelele de prognoză existente”.

Ca răspuns, Han a anunţat o “mobilizare naţională completă” şi a ridicat nivelul de alertă de incendiu la cel mai înalt nivel.

Peste 6.700 de pompieri sunt desfăşuraţi pentru a lupta împotriva diferitelor incendii, a anunţat marţi Ministerul de Interne şi cel al Siguranţei, două cincimi din efective aflându-se în zona Uiseong din provincia Gyeongsang (est).

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite