16 noi solicitări de pensionare din magistratură, pe ordinea de zi a CSM. Unele instanțe funcționează cu 25% din necesarul de judecători
Nou val de pensionări în Justiţie! Consiliul Superior al Magistraturii are pe ordinea de zi nu mai puţin de 16 solicitări de pensionare din magistratură, printre care şi a judecătorului Cristi Dănileţ.
În ultimul an şi jumătate, peste 600 de procurori şi judecători au plecat din sistem prin pensionare, astfel că s-a ajuns că în unele instanţe, cum ar fi Tribunalul Galaţi, să funcţioneze cu doar 25% din numărul necesar de judecători.
Liliana Năstase, jurnalistă TVR: Legea actuală prevede că după 25 de ani în magistratură, magistrații își pot depune dosarele de pensionare. (…) Un mare val de pensionări a fost între septembrie 2022 și aprilie 2023, când foarte mulți judecători de la tribunal și curțile de apel s-au pensionat. S-a ajuns la o situație disperată, care persistă, sunt instanțe care funcționează cu 20-25%, maximum 40% din necesar. Avem 5.000.000 de procese sau dosare penale pe rol acre trebuie înregistrate și analizate.

