145 de de migranți care încercau să treacă ilegal frontiera spre Ungaria au fost opriți de polițiști la Vama Nădlac
Val de migranți, oprit de polițiștii de frontieră la vama Nădlac.145 de cetăţeni din diverse state asiatice au fost descoperiți în cinci mijloace de transport, în timp ce încercau să treacă ilegal frontiera spre Ungaria.
Toți cei 145 erau ascunși printre bunurile transportate de 5 șoferi: trei cetățeni români, un bulgar și un moldovean. Aceștia transportau, conform documentelor de însoțire a mărfii, căsuțe din lemn, frigidere, sticle de plastic pentru firme din Italia, Germania și Cehia.
În urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că străinii sunt cetăţeni din Bangladesh, Nepal, Pakistan, Siria, Egipt și Irak.
Șoferii sunt cercetați, la rândul lor, pentru trafic de migranți și tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat.

