Ziua Jandarmeriei. Festivitatea retragerii cu torțe, în centrul Iașiului
Sărbatoare la Iași unde sute de oameni au participat aseară la ceremonialul retragerii cu torţe organizat cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române.
Coloana cu făclii aprinse a plecat din faţa Muzeului Unirii, pe Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt, până în faţa Palatului Culturii.
Retragerea cu torțe are o semnificație sacră. Este o acţiune simbolică pentru a cinsti memoria militarilor căzuţi la datorie pe câmpurile de luptă din ţară sau străinătate.
Ziua Jandarmeriei Române este marcată în fiecare an la 3 aprilie, dată la care, în 1850, la Iaşi, a fost semnat actul de înființare, de către domnul Moldovei, Grigore Alexandru Ghica.

