Ziua Jandarmeriei. Festivitatea retragerii cu torțe, în centrul Iașiului

4 April 2026, 12:46

Sărbatoare la Iași unde sute de oameni au participat aseară la ceremonialul retragerii cu torţe organizat cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române.

Coloana cu făclii aprinse a plecat din faţa Muzeului Unirii, pe Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt, până în faţa Palatului Culturii.

Retragerea cu torțe are o semnificație sacră. Este o acţiune simbolică pentru a cinsti memoria militarilor căzuţi la datorie pe câmpurile de luptă din ţară sau străinătate.

Ziua Jandarmeriei Române este marcată în fiecare an la 3 aprilie, dată la care, în 1850, la Iaşi, a fost semnat actul de înființare, de către domnul Moldovei, Grigore Alexandru Ghica.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite