Ziua Internațională a Fotografiei – Doi artişti fotografi orădeni au documentat tabăra de creaţie “ElisabetaArt” de la Cavnic
Doi reputaţi artişti fotografi orădeni, Adela Rusu şi Ovi D.Pop, au fost invitaţi, în perioada 10 – 18 august, să fotografieze şi să documenteze lucrările taberei internaţionale de pictură “ElisabetaArt”, ce a avut loc la Cavnic, în judeţul Maramureş.
Potrivit Adelei Rusu, la tabăra de pictură din acest an au participat, în total, 15 artişti din România, Ungaria şi Polonia.
“În fiecare an, Elisabeta Veress şi soţul ei, Tiberiu, prin asociaţia Diamant de Maramureş, organizează câte o tabără de pictură. În mod special, este o tabără de creaţie pentru promovarea artiştilor pictori, dar au mai invitat şi un cioplitor în lemn. În acest an a fost a 18-a ediţie. Împreună cu Ovi, am documentat această frumoasă întâlnire, iar, la urmă, am participat şi noi cu fotografii artistice în expoziţia de final. Mie mi-a plăcut foarte mult o căsuţă în copac chiar la cabana Cezar, unde am fost cazaţi, în condiţii excelente, iar Ovi are o fotografie cu o bisericuţă din Cavnic, în trei anotimpuri”, a declarat, marţi, pentru Agerpres, Adela Rusu.
Coordonatorul taberei, Tiberiu Veress, a invitat la această ediţie trei pictori din Ungaria: Katona Zsombori Maria, Kokas Csilla şi Kalvari Jozsef, alături de Katona Zsombori Pal (sculptor în lemn), doi pictori din Polonia, Cracovia: Serge Vasilendiuc şi Marek Paluch şi şapte din România: Kovacs Emil Lajos (Satu Mare), Traian Mârza (Alba Iulia), Elena Cheţan (Câmpia Turzii), Costin Brăteanu (Timişoara), Filcz Leopold (Baia Mare), David Costenar şi Elisabeta Pietrar Veress (ambii din Cavnic).
Acestora li s-au adăugat şi cei doi artişti multiplu premiaţi internaţional Adela Rusu şi Ovi D. Pop, ambii din Oradea, fondatorii şi conducătorii Clubului Varadinum.
Ei au fost invitaţi la această tabără, în al doilea an consecutiv, atât ca artişti fotografi, cât mai ales pentru a documenta şi fotografia interacţiunea şi schimbul de experienţă între artişti, diversele tehnici folosite, de la sculptură în lemn şi pictură în ulei, la culori acrilice şi tehnici mixte, iar, la final, pentru a imortaliza lucrările rezultate în urma muncii lor pe parcursul celor şapte zile de tabără.
Pe parcursul săptămânii, gazdele au organizat două excursii de documentare pentru artişti. Aceştia au avut ca surse de inspiraţie Cascada Minerilor din Cavnic, Ruina Topitoriei de Aur de la Logolda, Mănăstirea Roşia şi Mănăstirea Bârsana, dar şi casele tradiţionale din Breb.
Lucrările lor, ce surprind atmosfera şi tradiţiile locului, au făcut obiectul unei expoziţii vernisată sâmbătă, 17 august, pe esplanada cabanei Cezar din Cavnic.
Cu această ocazie, organizatorii Elisabeta Pietrar Veress şi Tiberiu Veress au vorbit despre personalitatea şi creaţiile participanţilor, evidenţiind diversitatea expresiilor artistice şi bogăţia tematică a lucrărilor.
Ajunsă la ediţia a XVIII-a, Tabăra de Creaţie şi Documentare “ElisabetaArt” este organizată de Asociaţia “Diamant de Maramureş” şi Elisabeta Pietrar Veress.
Context
Ziua Mondială a Fotografiei este întotdeauna pe 19 august și celebrează ziua în care guvernul francez a achiziționat brevetul pentru procesul de dagherotipie (1839).
Procesul de dagherotipie este un proces fotografic care creează imagini extrem de detaliate pe o foaie de cupru acoperită cu un strat subțire de argint.
Definiția fotografiei este, literalmente, „a desena lumina”, iar omul de știință britanic Sir John Herschel a venit cu ea în 1839. El a folosit cuvântul grecesc phōtós, care înseamnă „lumină” și graphê, care înseamnă „desen sau scris”.

