Zelenski, mesaj la patru ani de război: Am ales să nu ridicăm drapelul alb, ci să luptăm pentru cel galben-albastru
Astăzi se împlinesc exact 4 ani de când Putin lua Kievul în 3 zile, a transmis în această dimineață, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, într-un mesaj postat pe rețelele de socializare. Putin nu și-a atins obiectivele, nu ne-a înfrânt, nu a câștigat acest război, a subliniat Zelenski.
În clipul filmat ca un film documentar, el le vorbește ucrainenilor din unul din birourile situate într-un adăpost antiaerian, apoi merge în locurile emblematice ale Kievului. Pe străzile de unde, acum 4 ani, le transmitea tuturor: suntem aici. El a adus un tribut milioanelor de ucraineni care au dat dovadă de un curaj extraordinar și care au păstrat suveranitatea și independența Ucrainei. Figurile eroilor Ucrainei marchează acest tribut.
Today marks exactly four years since Putin started his three-day push to take Kyiv. And that says a great deal about our resistance, about how Ukraine has fought all this time. Behind those words stand millions of our people, immense courage, incredibly hard work, endurance, and… pic.twitter.com/9qiqACurhx
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2026
Volodimir Zelenski: A fost o alegere. O alegere pe care au făcut-o milioane de ucraineni. Am ales să nu ridicăm drapelul alb, ci să luptăm pentru cel galben-albastru. Iar ocupanţii care au crezut că aici vor fi aşteptaţi cu buchete de flori au fost aşteptaţi cu rânduri de soldaţi. Oamenii noştri au ales să lupte. Civilii îşi apărau localităţile, soldaţii erau pe front. Oameni simpli, care îşi apărau curţile, casele, străzile. Oameni simpli. Oameni obişnuiţi. Cu un zid viu opreau coloanele de tehnică militară. Şi cu toţii, împreună, au blocat singurul drum existent pentru Rusia. Cu toţii au înţeles că ziua de mâine trebuie câştigată.

