Zeci de vârstnici cazați ilegal într-o casă din Timiș, după ce activitatea azilului privat în care stăteau a fost suspendată. Condițiile în care locuiau erau insalubre
Peste 70 de vârstnici cazați ilegal într-un imobil din localitatea Cenad au fost descoperiți în urma unei acțiuni de amploare desfășurate de autoritățile din Timiș. Aceștia ar fi fost mutați aici de la un alt azil privat, căruia i-a fost retrasă autorizația de funcționare în urma unui control. La fața locului au fost chemate echipaje de la ambulanță pentru a-i evalua pe vârstnici.
Cei care aveau rude în azil nu au știut că acestea au fost mutate în casa din Cenad, în condiții improprii. Din primele date, imobilul aparține unei persoane fizice, iar vârstnicii erau îngrijiți de persoane din Nepal.
Oamenii au fost mutați după ce activitatea azilului privat în care stăteau a fost suspendată. La un control făcut cu câteva zile în urmă, inspectorii Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială au găsit mai multe nereguli.
Proprietarii ar fi trebuit să comunice zilnic în ce stadiu se află cu rezolvarea problemelor, însă acest lucru nu s-a întâmplat. Iar beneficiarii au fost mutați fără ca cineva să știe.
Multe dintre persoane sunt bolnave. La fața locului au ajuns medici, polițiști și pompieri. Bătrânii au fost evaluați medical și apoi mutați în alte centre.
Diana Cojoleanca, director executiv AJPIS: Am avut un Comitet pentru Situații de Urgență. Doamna prefect a emis un ordin. Persoanele au fost evaluate și transportate, în condiții adecvate, la centre pentru persoane vârstnice licențiate.
Nouă dintre persoanele vârstnice au fost internate în spital. Proprietara căminului clandestin a fost audiată. Deocamdată, nici ea și nici alți reprezentanți ai azilului privat nu au făcut declarații publice și nu au putut fi contactați de reporteri.

