Zeci de persoane care au trăit până acum în locuințe improprii din Bran s-au mutat în case noi, construite de Asociația “Branul Nostru” și de “Bikers For Humanity”

21 April 2024, 19:15

Casele au fost amenajate de voluntari ai unei comunități de motocicliști și dintr-o asociație socială locală. Vechile clădiri care le-au fost casă timp de zeci de ani vor fi demolate, iar în locul lor va fi amenajat un parc.

Casa în care s-a născut Emilia Crişan a fost distrusă de un incendiu, aşa că ea şi familia ei au fost nevoiţi să se mute temporar într-o altă locuință. Au rămas, însă, acolo timp de câteva decenii, până de curând, când au primit o locuinţă nouă.

Lenuța Iacob a locuit 35 de ani în clădirea în care în timpul celui De-al Doilea Război Mondial a funcționat Spitalul de Campanie “Inima Reginei”. Imobilul se degradase foarte tare, însă a reușit să-și creeze acolo condiții de locuit.

Acum, va locui și ea într-o casă nouă, la fel ca alte 30 de persoane, care au trăit în zona pe care ei au numit-o “tabăra”.

Asociația Branul Nostru și comunitatea motocicliștilor “Bikers For Humanity” le-au oferit familiilor defavorizate locuințe noi. Motocicliștii nu doar că au strâns fondurile necesare pentru ridicarea a două imobile sociale, ci chiar au muncit la construcţia lor.

Organizația “Bikers For Humanity” face de 8 ani astfel de proiecte în care construiesc sau reabilitează clădiri sociale.

Casele în care au locuit familiile defavorizate urmează să fie demolate, iar clădirile istorice din zonă vor fi puse în valoare.

Parcul care urmează să fie amenajat va avea peste 5000 de metri pătrați și va cuprinde și actuala Biserică Ortodoxă Nouă.

Clădirea fostului spital comunitar construit de Principesa Ileana, fiica Reginei Maria, va fi reabilitată și transformată într-un centru cultural-expozițional.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite