Zece femei, omagiate de Ziua României, la Paris
La Paris, în palatul Primăriei, a avut loc o gală dedicată unor românce remarcabile în economie, cercetare, inginerie, antreprenoriat, artă și educație, organizată de Ambasada și Consulatul României.
Rând pe rând au urcat pe scenă zece femei. Gala Women in Economy sub patronajul CONAF a răsplătit femei remarcabile în domeniul lor de activitate.
Sophie Negropontes – fondatoarea și directoarea Galerieo Negropontes: „Primul meu gând este pentru tatăl meu, fotograful Dan Grigorescu, al doilea gând este pentru bunicul meu, generalul Eremia Grigorescu pentru care România a însemnat așa de mult și am fost onorată și foarte mișcată de acest premiu, fiindca undeva se recunoaște parcursul meu care a început în România și care a decurs în Franța si acum și în Italia”.
Victoria Darolți, designer artizan broderie artistică: „Mai ales astăzi, 1 decembrie, Ziua Națională a României, pentru mine este o mare onoare”. TC OUT 00:29
Ana Frățilă, antreprenor – magazinul românesc Gustul de acasă: “Nu mă așteptam să am acest trofeu, în niciun caz, a fost o surpriză și o enormă onoare”.
Franța și România au un patrimoniu comun de valori și o relație privilegiată.
Ioana Bivolaru, ambasadoarea României la Paris: „Vorbim despre forță vie a acestei relații care înseamnă oameni. A fost ideea Ambasadei de a avea o gală care sa celebreze comunitatea românească”. TC OUT 01:18
Cristina Chiriac, președinta CONAF: „145 de ani de relație s-au construit prin reziliență, inclusiv prin rezistența feminină, este dovada despre care am vorbit în această seară aici, în Franta, la Paris”.

