Virusul West Nile continuă să se răspândească în Italia. 16 persoane și-au pierdut viața
Virusul West Nile continuă să se răspândească în Italia, iar numărul victimelor a ajuns la 16, anunţă ultimele date ale Institutului Superior de Sănătate din Peninsula. Sunt 176 de persoane infectate, iar ultimul caz a fost confirmat în sudul Romei, într-un cartier unde trăiesc şi peste 2.000 de români. Primarul Romei a convocat Protecţia Civilă şi poliţia locală pentru a stabili un plan de combatere ţânţarilor.
Corespondentul TVR în Italia, Anca Mihai, aflat în cartierul unde a ajuns virusul şi unde trăiesc şi peste două mii de români, a transmis că în acest loc a fost internată prima persoană infectată cu West Nile din Roma.
Nu este o surpriză că femeia în vârstă de 77 de ani, internată la Spitalul de Boli Infecțioase din capitala italiană, provine din cartierul Infernetto, pentru că a fost construit pe o fostă mlaștină și este sub nivelul mării, lucru care favorizează dezvoltarea populațiilor de țânțari.
Din acest motiv, autoritățile Romei s-au întâlnit joi pentru a pune la punct un nou plan de dezinsecție. După vacanța de 15 august, ei se vor deplasa în zona Latina, acolo unde a fost depistat cel mai mare focar de West Nile.
Virusul West Nile a făcut 16 victime în Italia și 176 de persoane sunt infectate.

