Încă o persoană a murit după infectarea cu West Nile. Vârstnicii și cei cu boli cronice, predispuși la forme severe

Virusul West Nile mai face o victimă, tot în Suceava. După ce acum câteva zile se înregistra primul deces din această vară cauzat de West Nile, virusul a răpus acum încă un bărbat, în vârstă de 88 de ani. În ambele cazuri, oamenii aveau probleme de sănătate. De la începutul lunii iunie și până acum, alte 20 de cazuri de infecţie cu virusul West Nile au fost înregistrate la noi, arată un raport publicat de Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Virusul West Nile a mai făcut o victimă. Sunt 12 decese până acum

West Nile mai face o victimă, cea de-a patra în doar 24 de ore. Este vorba despre o femeie din Dolj. Medicii au confirmat că decesul oamenilor, care sufereau si de alte afecțiuni, a survenit din cauza meningitei cauzate de infecția cu West Nile. În total, 12 oameni au murit, iar alţi 117 sunt infectaţi.

Ultima Oră

Cele mai citite