Vreme rece pe litoral, în prima zi din vacanța de Rusalii. 30.000 de turiști au ales să vină la mare
Minivacanța de Rusalii a început cu vreme capricioasă pe litoral. Soarele nu a ieșit din nori, iar ploaia a stricat planurile turiștilor. Cei mai mulți s-au bucurat de o plimbare scurtă pe plajă sau pe faleză. În acest weekend prelungit, peste 30.000 de turiști au ales să vină la mare. Multe rezervări au fost anulate în ultimul moment.
Pentru turiștii de pe litoral, minivacanța de Rusalii a început cu o plimbare pe faleză, unde s-au bucurat de briza mării. A fost, mai degrabă, o opțiune impusă de vremea capricioasă, care le-a încurcat celelalte planuri de relaxare.
Vremea ne-a dezamăgit un pic, e cam înnorat, dar să sperăm că poate o să bată vântul și o să ducă norii și o să fie frumos.
E bine să ne mulțumim cu ce este. Mergem pe la mare, ne plimbam.
Mi-ar fi plăcut să fie mai mult soare, dar este frumos oricum. Marea este prima mea iubire, ca să spun așa, și va rămâne întotdeauna locul în care mă voi regăsi și îmi voi reîncarca bateriile.
Nu ne-am făcut neapărat un plan anume. am zis pur și simplu să venim să ne bucurăm de vreme. Soarele a dispărut acum, dar îl așteptăm.
Peste 30 de mii de turiști au ales să-și petreacă zilele libere în stațiunile de la mare. Mulți au sperat că se vor bucura de o primă sesiune de bronz, dar au fost dezamăgiți.
Cei mai mulți turiști și-au propus să înceapă această minivacanță cu o sesiune de relaxare pe plajă și cu o baie în mare. Însă vremea nu a ținut cu ei. Soarele a stat ascuns după nori, iar termometrele au arătat 19 grade Celsius.
E cam frig, bate vântul. În rest, dacă intri în apă e mai plăcut în apă decât afară.
A venit ploaia, plecăm acasă, jucăm o carte, ceva.
Și calculele operatorilor din turism au fost date peste cap.
Dragoș Răducan – președinte Federația Patronatelor din Turismul Românesc: Foarte multe rezervări, fără avansuri date, s-au anulat. Suntem dezamăgiți, dar sperăm să vină soarele, să vină o vreme caniculară în vară, care să îi aducă pe turiști la mare.
În ultimii ani, operatorii din turism s-au bazat pe rezervările de ultim moment. Acum, însă, vremea i-a convins pe mulți turiști să rămână acasă.

