Vreme extremă la Timișoara: în 30 de minute, orașul a fost sub asediul ploii și vântului
După temperaturi de aproape 40 de grade, vremea s-a schimbat radical în această dimineață la Timișoara. O furtună de doar 30 de minute a provocat probleme în mai multe zone ale orașului.
Nivelul apei a început să crească rapid pe șosele, iar sistemul de canalizare nu a mai făcut față. Vântul puternic a doborât mai mulți copaci, unii dintre ei prăbușindu-se peste firele de curent electric.
Pompierii au intervenit imediat pentru a-i îndepărta, astfel încât blocurile din apropiere să nu rămână fără energie electrică.
Localnicii au primit și un mesaj Ro-Alert, prin care li s-a recomandat să se adăpostească în locuri sigure.

