Vot în comisiile din Senat. PSD, AUR și PACE au făcut din nou o alianță. Acum, pentru șefia ICR

2 June 2026, 19:10 (actualizat 3 June 2026, 12:04)

PSD şi AUR colaborează din nou în Parlament. De data aceasta, miza a fost conducerea Institutului Cultural Român. Propunerea PSD pentru şefia instituţiei a trecut cu voturi de la PSD, AUR, PACE şi UDMR, iar candidatul susţinut de AUR a primit una dintre funcţiile de vicepreşedinte. Şi pentru candidatul UDMR au votat parlamentari PSD, AUR şi PACE.

Alina Sorocean relatează: Comisiile de politică externă și de cultură din Senat au dat marți undă verde unor propuneri venite din partea grupurilor parlamentare pentru funcții de conducere din cadrul Institutului Cultural Român. Vorbim aici despre funcția de președinte, vicepreședinți și membri în Consiliul de Conducere.

Corina Raluca-Încrosnatu este varianta propusă de grupul parlamentar PSD. Aceasta a fost susținută atât de social-democrați, cât și de parlamentarii AUR și cei din UDMR și în comisii de specialitate.

În comisiile de specialitate a primit undă verde de la cele trei formațiuni politice, dar și în plenul Senatului.

Astfel, ea a fost validată cu 81 de voturi pentru funcția de președinte ICR. Corina Raluca-Încrosnatu, în prezent vicepreşedinte al ICR, tot la propunerea PSD, a lucrat ca voluntar la Ministerul de Externe, în timpul mandatului lui Mircea Geoană, şi la Fundaţia Nicolae Titulescu, condusă de Adrian Năstase.

Corina Raluca-Încrosnatu, propunerea PSD pentru șefia ICR: Sunt foarte multe priorităţi, inclusiv administrative, la nivelul ICR, avem de schimbat organigrame, mi-aş dori un sediu nou.

În schimb, AUR şi UDMR au primit cele două funcţii de vicepreşedinte ICR, cu voturi inclusiv de la PSD. Înţelegerea dintre social-democraţi şi AUR a funcţionat şi în comisiile de Cultură şi Externe.

Adriana Gae, cea care a fost propusă pentru funcția de vicepreședinte al Institutului Cultural Român de către cei de la AUR, a fost susținută de senatorii AUR, dar și de senatorii de la PSD. Asta arată, iată, un front comun pe care cele două partide îl fac din nou în Parlament.

Practic au fost solidari astăzi senatorii din cele două formațiuni politice, alături de UDMR. Este prima oară când se întâmplă acest lucru, după votul pentru moțiunea de cenzură, un vot care a răsturnat guvernul condus de Ilie Bolojan.

USR acuză PSD şi AUR că au format o majoritate pentru împărţirea funcţiilor de conducere.

Ștefan Pălărie, senator USR: Un nou episod din telenovela de dragoste PSD și AUR. La președinția acestui braț al diplomației românești, PSD ne propune o doamnă care a ajuns să fie faimoasă prin faptul că l-a invitat pe dl Dughin la București.

AUR admite că au existat negocieri, dar consideră că astfel de înţelegeri sunt normale.

Petrișor Peiu, senator AUR: Când avem o instituție publică care trebuie să capete o conducere prin votul Parlamentului este normal să faci anumite înțelegeri, pentru că altfel nu mai avem nicio conducere. Doar nu vă închipuiți că am fi votat un candidat USR?

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite