Volodimir Zelenski vrea să discute cu Donald Trump, în contextul suspendării unor livrări de armament. ”Contăm pe continuarea sprijinului american”
Președintele Ucrainei contează pe sprijinul militar american și vrea o discuție cu liderul de la Casa Albă, pentru a clarifica chestiunea suspendării unor livrări de armament.
Zelenski se declară dispus să participe oricând la o discuție la nivel înalt, pentru a pune capăt războiului. Potrivit presei de peste ocean, discuția cu Donald Trump ar putea avea loc chiar astăzi.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: Desigur, contăm pe continuarea sprijinului american, dar există unele articole pe care Europa, din păcate, nu le are astăzi, mai ales când vorbim despre partea a treia. Mă refer la rachete pentru sistemele Patriot. Este ceva crucial. Da, și atunci când ne gândim la sisteme, contăm și pe producția noastră ucraineană. Dar ce se întâmplă cu relațiile noastre bilaterale cu Statele Unite și cu acest sprijin? Sper că poate mâine sau, în zilele următoare, în aceste zile, voi vorbi despre asta cu președintele Trump. Am susținut de la început ideea președintelui Trump: un armistițiu necondiționat. Am spus în mod repetat că suntem pregătiți pentru orice fel de format de întâlnire. Și cred că, în Rusia, doar Putin este adevăratul factor de decizie.De aceea avem nevoie de întâlniri la nivel de lideri, dacă vrem cu adevărat pace.
Suspendarea livrărilor , inclusiv a rachetelor pentru sistemele de apărare aeriană, a devenit cunoscută miercuri, 2 iulie. Pentagonul a spus că SUA trebuie să se asigure mai întâi că are suficientă muniție pentru propriile nevoi după atacurile asupra Iranului.

