Volodimir Zelenski, răspuns pentru președintele interimar al României, Ilie Bolojan: Mulțumesc pentru sprijin!
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, răspunde avalanșei de mesaje de susținere postate pe contul său oficial de pe platforma X, după confruntarea cu președintele SUA, Donald Trump.
Printre mesajele la care a reacționat liderul de la Kiev se numără și cel al președintelui interimar al României, Ilie Bolojan.
„Securitatea Ucrainei este crucială pentru securitatea Europei. Cu toții trebuie să fim împreună pentru a lupta pentru valorile, libertatea și pacea noastră“, a fost mesajul postat aseară de președintele interimar al României.
“Mulțumesc pentru sprijinul dumneavoastră”, a răspuns Volodimir Zelenski.

Printre altele, Zelenski a fost acuzat în Biroul Oval, de vicepreședintele SUA, JD Vance, că nu a spus „mulțumesc” în timpul vizitei sale la Casa Albă de vineri.
În timp ce liderul de la Kiev urmărea atent afirmațiile tot mai acide ale președintelui SUA, Donald Trump, la adresa țării sale, JD Vance a intervenit, în ceea ce voci din presa internațională cataloghează drept “o ambuscadă”. Vance l-a acuzat pe Zelenski de lipsă de respect din cauza faptului că președintele ucrainean și-a susținut poziția în Biroul Oval.
„Nu ați spus mulțumesc”, a avertizat Vance. Zelenski, ridicându-și vocea, a răspuns: „Am spus de multe ori mulțumesc poporului american”.
Vizita lui Zelenski trebuia să convingă Statele Unite să nu se alăture președintelui rus Vladimir Putin, care a ordonat invazia Ucrainei în urmă cu trei ani.
Totul s-a transformat însă într-un schimb dur de replici, în care Trump și Vance s-au poziționat diametral opus față de Ucraina cu privire la conflict.
În mijlocul acestui iureș verbal, Zelenski a încercat să sublinieze modul în care schimbarea de administrație de la Washington a subminat încercările Kievului de a menține sprijinul occidental pentru efortul său de război, notează agenția Reuters.

