Volodimir Zelenski confirmă participarea la summitul G7 care va avea loc în iunie în Canada

Volodimir Zelenski/Foto: Profimedia Images
28 May 2025, 16:40

Președintele Volodimir Zelenski a confirmat că va participa la summitul G7 programat să aibă loc în Canada în luna iunie, informează Suspilne.

Premierul canadian Mark Carney l-a invitat pe Zelenski în martie să participe la summit, la scurt timp după preluarea mandatului.

Zelenski a confirmat că a primit o invitație din partea lui Carney, dar nu a precizat dacă va participa la eveniment persoanal sau online.

Președintele a adăugat că secretarul general al NATO, Mark Rutte, a fost de asemenea dispus să includă Ucraina la summitul alianței din 24-25 iunie.

“Este foarte important pentru Ucraina să înțeleagă în ce format poate fi prezentat. Există multe semnale diferite cu privire la NATO (summit)”, a spus Zelenski.

Canada, care deține președinția G7 în acest an, va găzdui summitul în perioada 15-17 iunie în comitatul Kananaskis, situat în provincia vestică Alberta.

Acest summit va fi primul pentru noul prim-ministru canadian Carney și președintele american Donald Trump după revenirea acestuia la Casa Albă.

Agenda summitului va include subiecte precum sprijinul pentru Ucraina în războiul cu Rusia, stabilitatea economică globală, transformarea digitală și schimbările climatice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite