Volodimir Zelenski a propus Moscovei un armistiţiu energetic. Formatul tripartit SUA-Ucraina-Rusia, blocat
Volodimir Zelenski a propus Moscovei un armistiţiu energetic ca răspuns la criza declanşată de Războiul din Orientul Mijlociu. El adăugat că anumiți parteneri cer Ucrainei să reducă atacurile cu rază lungă de acţiune împotriva sectorului petrolier rus.
Liderul de la Kiev a cerut din nou ca negocierile de pace în format tripartit cu SUA şi Rusia să fie reluate cât mai curând posibil.
Următoarea întâlnire ar fi trebuit să aibă loc la începutul lunii martie. Continuă să fie amânată însă din cauza refuzului ruşilor care nu vor ca aceasta să fie organizată pe teritoriul SUA.
Şi echipa americană de negociatori a spus clar că nu se va deplasa nicăieri atât cât timp SUA se află în război cu Iranul.

