Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai soldat cu moartea a doi tineri, a recunoscut faptele de care este acuzat. Avocatul părinţilor victimelor: Astăzi s-a inversat procedura. Inculpatul, din nou favorizat

14 March 2024, 10:39 (actualizat 14 March 2024, 21:53)

Vlad Pascu, tânărul care a ucis doi studenţi după ce a condus băut şi drogat în stațiunea 2 Mai, şi-a recunoscut faptele în fața instanței și a cerut judecarea în procedură simplificată. În acest fel ar putea beneficia de reducerea pedepsei cu o treime. Rudele victimelor cer însă ca Vlad Pascu să fie judecat pentru omor. Dar solicitarea nu a fost luată în discuție, deocamdată.

“Dacă făceam cu toţii o şedinţă de bloc, să schimbăm administratorul, ieşea mai bine. Problema este în felul următor, vorbim de o cerere care este depusă încă de la Parchet şi nu a fost dezbătută nici măcar astăzi. Doamna judecător i-a acceptat procedura abreviată, adică simplificată, adică să obţină practic şi o reducere a pedepsei de o treime, înainte să dezbată cererea de schimbare a încadrării juridice. E o chestiune de normalitate. (…) În momentul de faţă, inclusiv doamna avocat, colega noastră, a familiei Olariu, a cerut exact acelaşi lucru, lucru care s-a amânat deşi s-a pronunţat pe procedura abreviată. Dacă la termenul viitor se va schimba încadrarea juridică a faptei în omor calificat, aşa cum am cerut, acea procedură abreviată nu mai poate fi aplicată pentru că acolo unde ai închisoare pe viaţă, cum este omorul calificat, nu poţi să judeci în procedura abreviată”, a afirmat Cuculis, după terminarea şedinţei de judecată, potrivit Agerpres.

Conform acestuia, la termenul de joi, s-a inversat procedura, prin decizia instanţei Vlad Pascu fiind favorizat.

“Pe fapta pentru care este cercetat Vlad Pascu se putea merge pe procedura simplificată, dar nu fără judecarea cererii noastre. Astăzi s-a inversat procedura, adică practic iarăşi cumva printr-o modalitate neînţeleasă de către mine şi sunt convins că nici de către colegii mei, s-a favorizat din nou inculpatul Vlad Pascu”, a spus avocatul.

Referitor la cererea de recuzare a judecătoarei din acest caz, solicitare ce a fost respinsă, Cuculis a menţionat că, astfel, “doamna judecător va rămâne definitiv în acest proces până când se va pronunţa, indiferent ce soluţie se va pronunţa”.

Pascu nu a fost adus în sala de judecată, el participând la şedinţă prin intermediul sistemului online.

Unul dintre avocaţii familiilor îndoliate a depus o cerere de schimbare a încadrării juridice a faptei, din ucidere din culpă, în omor calificat.

Totodată, părinţii celor doi tineri decedaţi au solicitat recuzarea judecătoarei care se ocupă de acest caz, cerere ce a fost respinsă.

Tatăl lui Sebi, unul dintre cei doi tineri morţi, a declarat că nu are „nicio speranţă” referitor la acest proces.

„Ne bucurăm că judecătoarea a luat în considerare să schimbe încadrarea şi aşteptăm până pe 4 aprilie să vedem ce se întâmplă la un nou proces. Şi-a recunoscut faptele, pentru vechea încadrare. (…) Sincer, nu am nicio speranţă, până şi acum judecătoarea m-a văzut cu poza băiatului în mână şi a întrebat cine sunt. Am zis că sunt tatăl lui Sebi şi că l-am adus şi pe el în sală ca să îl vadă”, a spus bărbatul.

Instanţa a fixat un nou termen de judecată pentru data de 4 aprilie, ora 10,00.

Pe 11 octombrie 2023, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia au anunţat că inculpatul Vlad Pascu, din Bucureşti, a fost trimis în judecată, în stare de arest preventiv, pentru comiterea infracţiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi părăsirea locului accidentului.

“În sarcina inculpatului s-a reţinut că, în dimineaţa zilei de 19.08.2023, a condus pe drumurile publice un autovehicul, sub influenţa substanţelor psihoactive, iar, la intrare în localitatea 2 Mai, a acroşat un grup de persoane care se deplasau pe marginea drumului. În urma impactului, a rezultat decesul numiţilor O.A.S. (21 ani) şi D.R.M. (20 ani), precum şi vătămarea corporală a numiţilor B.D.D. (18 ani), C.V.A. (20 ani) şi I.C.I. (20 ani). De asemenea, se reţine că, după producerea accidentului, inculpatul a părăsit locul accidentului”, au transmis la acea dată procurorii. 

Vlad Pascu rămâne în arest preventiv. “Regret toate faptele” – a spus el în fața instanței

Vlad Pascu, tânărul care în luna august a anului trecut a ucis cu mașina doi tineri și a rănit alți trei la intrarea în localitatea 2 Mai, rămâne în arest preventiv. Acesta spera să fie plasat în arest la domiciliu, pentru a se înscrie la facultate. Între timp și părinții acestuia au fost chemați la Tribunalul București la primul termen în dosarul în care Vlad Pascu este acuzat de trafic de droguri. 
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite