Viticultorii din judeţul Vrancea cer Guvernului să repornească imediat sistemul antigrindină
Viticultorii din judeţul Vrancea cer Guvernului să repornească imediat sistemul antigrindină. Săptămâna trecută ei și-au văzut viile compromise pe hectare întregi de o ploaie cu gheață măruntă. Sistemul a fost oprit la sfârşitul lui 2024 in urma presiunilor făcute de fermierii din judeţ. Specialiştii susțin că repornirea sistemului anti-grindina costă mai puțin decât despăgubirile pentru pagube.
Aproape o mie de hectare de culturi din zona Vîrteșcoiu au fost lovite de grindină, săptămâna trecută. Pe aproape jumătate din suprafață, pagubele sunt de sută la sută.
Viticultorii au mers la prefectură și au cerut repornirea sistemului antigrindină. Perioada furtunilor abia începe și nu vor să rămână descoperiți.
Fermierii au protestat în urmă cu doi ani şi au cerut oprirea sistemului, pentru ca rachetele antigrindină ar fi împrăştiat norii de ploaie si ar fi generat episoade de seceta. Nu și-au schimbat poziția.
Punctele de lansare a rachetelor antigrindină sunt închise de aproape doi ani, dar sunt operaţionale iar statul cheltuie în fiecare an 87 de milioane de lei pe an doar pentru paza şi securitatea lor.
Sistemul antigrindină pentru Vrancea a fost oprit de la sfârşitul anului 2024. Pentru reluarea lansărilor este nevoie de un nou act normativ, care va putea fi emis doar de viitorul guvern, cu drepturi depline, nu de cel interimar.

