Vipan Kumar, indianul care a salvat fetița căzută în lacul înghețat din Craiova, a fost externat: Mă simt mândru, pentru că am salvat o viață

20 January 2026, 21:00

Indianul care a salvat-o de la înec pe fetița de 5 ani căzută într-un lac înghețat din Craiova a fost externat. A primit tratament și a fost monitorizat câteva zile. Copila rămâne în continuare sub supravegherea medicilor. Gestul de curaj al bărbatului de 47 de ani a impresionat o țară întreagă. Oamenii și-au dorit să-și manifeste recunoștința și s-au mobilizat, printr-o campanie de donații, organizată pe pagina de Facebook „Craiova My Beautiful City”. Atenție, urmează imagini și informații cu impact emoțional!

Vipan Kumar, muncitor necalificat în construcții, n-a stat nicio clipă pe gânduri, când a sărit în apa rece ca gheața să o salveze pe fetița de 5 ani.

Ne-a spus că nu se consideră un erou, e doar fericit că a putut să facă o faptă atât de bună. A reacționat din impuls: când a văzut-o pe copilă în lac i-a venit imediat în minte fetița lui de acasă, din India. Luna viitoare, Vipan vrea să meargă acasă, să își revadă familia.

Vipan Kumar, salvatorul fetiței: Am simţit foarte multe lucruri, apa era foarte rece. Mă simt mândru, pentru că am salvat o viață.

Duși de urgență la spital cu hipotermie atât el cât și fetița, bărbatul a ieșit acum din unitatea medicală.

Lucian Tudosa, medic rezident SCJU Craiova: Pacientul se externează bine, este echilibrat, nu sunt leziuni traumatice.

Mădălin Popescu este un alt erou, în aceeași poveste cu final fericit. A sărit în lac și a reușit să îi țină pe fetiță și pe salvatorul indian la suprafața apei, până au ajuns pompierii.

Mădălin Popescu, salvatorul fetiței: Greutatea era prea mare, s-a dezechilbirat și am căzut și eu. Cine a fost hotărâtor acolo a fost indianul. Dacă nu ar fi ținut-o în brațe, până să vin eu și până să vină ceilalți, nu știu ce s-ar fi întâmplat.

Fetița este în continuare internată, dar nu are probleme care să-i pună viața în pericol.

Dr. Cristiana Geormăneanu, purtător de cuvânt SCJU Craiova: Este conștientă, cooperantă, se va externa în momentul în care medicii consideră că nu mai are nicio problemă.

Pentru curajul său, bărbatul indian va primi din partea autorităților locale titlul de cetățean de onoare al orașului. De asemenea, și ceilalți salvatori vor fi recompensați.

Salvatorul fetiței care era să se înece în Parcul Romanescu e indian. Va primi titlul de cetățean de onoare al Craiovei

Fetiţa scoasă ieri din lacul îngheţat aflat în parcul Romanescu din Craiova trăieşte datorită unui cetăţean indian. Bărbatul care munceşte în Romania nu a stat pe gânduri, a sărit printre sloiuri şi a reuşit să o ţină la suprafaţă pe copilă până la sosirea ajutoarelor. Atât fata, cât şi salvatorul ei, sunt în spital în stare stabilă, în afara pericolului. Pentru gestul său, salvatorul va primi titlul de cetăţean de onoare al Craiovei, au anunţat autorităţile locale.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite