Salvatorul fetiței care era să se înece în Parcul Romanescu e indian. Va primi titlul de cetățean de onoare al Craiovei
Fetiţa scoasă ieri din lacul îngheţat aflat în parcul Romanescu din Craiova trăieşte datorită unui cetăţean indian. Bărbatul care munceşte în Romania nu a stat pe gânduri, a sărit printre sloiuri şi a reuşit să o ţină la suprafaţă pe copilă până la sosirea ajutoarelor. Atât fata, cât şi salvatorul ei, sunt în spital în stare stabilă, în afara pericolului. Pentru gestul său, salvatorul va primi titlul de cetăţean de onoare al Craiovei, au anunţat autorităţile locale.
18 January 2026, 14:39 (actualizat 18 January 2026, 18:22)