VIDEO. Fotbalist al Iranului acuzat că a sărbătorit golul din meciul cu Noua Zeelandă arătând cum trage cu arma

Mohammad Mohebi / Profimedia Images
16 June 2026, 13:58

Mohammad Mohebi, jucătorul iranian acuzat, joacă la clubul rus FC Rostov și a marcat al doilea gol al echipei sale în meciul palpitant cu Noua Zeelandă (2-2).

După ce a marcat cu capul golul egalizator de 2-2, Mohebi a părut să imite că are în mâna dreaptă o armă care trage focuri în aer.

Momentul a fost distribuit pe scară largă pe rețelele de socializare, mulți fani sugerând că el imita tragerea cu o armă, a relatat The Sun.

După gestul său aparent de trăgător, Mohebi a făcut și un semn simbolizând o inimă, în timp ce a continuat să sărbătorească momentul de bucurie după golul marcat în poarta Noii Zeelande.

După meci, atacantul iranian a fost întrebat despre felul în care a sărbătorit golul său.

El a spus: „Am vrut să le mulțumesc tuturor iranienilor care locuiesc în Los Angeles, ei creează o atmosferă extraordinară. Mi-a venit în minte gestul ăsta de sărbătorire și fac asta pentru toți fanii, e doar o sărbătorire”

la rândul său, starul iranian Ramin Rezaeian, care a marcat primul gol al naționalei sale, și-a acoperit fața cu tricoul și a declarat ulterior că gestul a avut o conotație politică.

„Este ceva politic, nu vreau să vorbesc despre asta.”

„Suntem aici pentru a răspunde la întrebări legate de fotbal. Dacă există o problemă între noi (poporul iranian), aceasta este treaba noastră.”

Înainte de începerea meciului, imnul național al Iranului a fost huiduit de fanii dintr-o mică secțiune a stadionului din Los Angeles.

Acuzațiile aduse jucătorului iranian Mohammad Mohebi vin pe fondul conflictului în curs dintre Iran și SUA, adaugă sursa citată.

La un moment dat, echipa de fotbal a Iranului a amenințat că se va retrage din Cupa Mondială.

Au existat chiar speculații că iranienii ar putea fi înlocuiți de Italia, după ce Donald Trump i-a îndemnat să se retragă de la Mondial.

Echipa a emis o declarație în care a subliniat că „nimeni nu ne poate da afară”.

Iranul și-a modificat planurile cu puțin timp înainte de Cupa Mondială, mutându-și cantonamentul din SUA în Mexic – ceea ce înseamnă că jucătorii au dreptul de a intra în SUA doar pentru a-și disputa meciurile.

Din acest motiv, Mehdi Taremi, căpitanul naționalei Iranului, a declarat după meciul cu Noua Zeelandă:

„De fapt, totul este ca un dezastru pentru noi… totuși avem câteva probleme, deoarece ar trebui să ne antrenăm mâine dimineață – recuperare – apoi să plecăm spre Tijuana. Dar trebuie să plecăm din Los Angeles chiar acum, iar asta nu ne face bine. Nu e bine pentru fotbal, pentru că la Cupa Mondială trebuie să te pregătești bine pentru următorul meci. Pentru că este foarte stresant pentru jucători, pentru staff și pentru toată lumea. Dar nu beneficiem de sprijinul necesar și cred că FIFA ar trebui să ne ajute mai mult decât atât.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite