“Victorie controversată”, “Scandalos”. Presa americană critică victoria francezilor în finala de dans pe gheață. Cum a scris istorie Guillaume Cizeron la Jocurile Olimpice

12 February 2026, 15:38 (actualizat 24 February 2026, 16:18)

Aurul olimpic câștigat la Milano de francezii Guillaume Cizeron şi Laurence Fournier Beaudry miercuri seara, în finala probei de dans, a stârnit indignare în presa americană. USA Today a numit victoria francezilor un „dezastru” pentru imaginea patinajului artistic, din cauza controverselor din jurul perechii Cizeron- Fournier Beaudry.

O medalie pentru istorie. Miercuri seară, cuplul de patinatori francezi, Laurence Fournier Beaudry și Guillaume Cizeron, a câștigat aurul la capătul unui program liber sublim, încheind o zi de vis pentru echipa Franței” – titrează joi publicația franceză Le Figaro, în timp ce medalia de aur obținută de cuplul Cizeron-Fournier Beaudry la dans pe gheață a fost criticată vehement de presa americană.

Podiumul la dans pe gheață, JO 2026/Profimedia Images

Triplii campioni mondiali Madison Chock și Evan Bates, care erau văzuți drept favoriți la câștigarea medaliei de aur dans pe gheață, au suferit o înfrângere șocantă în fața perechii franceze, constituite în urmă cu mai puțin de un an.

Istorie pe gheață

La 4 ani de la victoria Beijing, Guillaume Cizeron a urcat pe prima treaptă a podiumului împreună cu noua sa parteneră, Laurence Fournier Beaudry. Ceea ce cu mai puțin de un an în urma părea un moft al lui Cizeron s-a transformat miercuri seara într-un triumf istoric pe gheața patinoarului din Milano.

Francezul a reușit o performanță fără precedent în patinajul artistic: el a devenit primul patinator din istorie care își apără titlul olimpic la dans pe gheață cu două partenere diferite, după succesul din 2022 alături de Gabriella Papadakis.

Alături de noua sa parteneră, Laurence Fournier Beaudry, Cizeron a oferit o prestație memorabilă pe coloana sonoră a filmului „The Whale”.

Laurence Fournier Beaudry si Guillaume Cizeron, în finală/Profimedia Images

Cu un punctaj total de 225,82 puncte, perechea franceză i-a devansat la limită pe marii favoriți, americanii Madison Chock și Evan Bates, care au pierdut titlul olimpic pentru mai puțin de un punct și jumătate. Canadienii Piper Gilles și Paul Poirier au obținut bronzul.

„Groaznic pentru patinajul artistic”. Controversele din jurul perechii Cizeron-Fournier Beaudry

Joi dimineață, presa americană nu și-a menajat cuvintele pentru a-și exprima dezamăgirea. „Victoria controversată a echipei franceze este teribilă pentru patinajul artistic și pentru victimele abuzurilor”, a titrat USA Today, care amintește că Guillaume Cizeron este acuzat de fosta sa parteneră, Gabriela Papadakis, de violență psihologică.

Papadakis a scris o carte, lansată cu puțin timp înainte de Jocurile Olimpice, în care îi aduce acuzații fostului ei partner. Cei doi au patinat împreună încă din copilărie, și au câștigat 5 titluri mondiale și aurul olimpic în 2022. După triumful de la Jocurile Olimpice, s-au retras din cariera profesionistă.

Cizeron a decis să revină, în urmă cu un an, și a format un cuplu cu patinatoarea Laurence Fournier Beaudry.

La rândul ei, Laurence Fournier Beaudry este fosta parteneră de viață și de patinaj a lui Nikolaj Sørensen, acuzat de agresiune sexuală asupra unei antrenoare americane în 2012 și suspendat șase ani în 2024. Această suspendare a determinat-o pe patinatoarea franceză să își găsească un nou partener, în persoana lui Guillaume Cizeron.

Times Union folosește aceiași termeni, calificând competiția drept „controversată” și „scandaloasă.” „Patinajul artistic tocmai a acordat medalii olimpice de aur unei echipe franceze de dans pe gheață care există doar datorită anchetei și suspendării care a urmat în cazul unui presupus agresor sexual, Nikolaj Sørensen, susținut în mod constant și public de această echipă formată din Laurence Fournier Beaudry și Guillaume Cizeron”, a scris jurnalista americană Christine Brennan într-un editorial.

La rândul său, Max Gao, reporter stabilit la Montréal, scrie pe contul său de pe X: „Nu există absolut niciun motiv pentru ca Cizeron să câștige două medalii olimpice de aur. Este scandalos. Tuturor celor implicați în sportul dansului pe gheață care le-au permis acestor doi să concureze, ca să nu mai vorbim de faptul că au ajuns pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, ar trebui să le fie rușine.”

Au patinat pentru aurul olimpic, au plecat acasă cu argintul

Patinatorii americani Madison Chock și Evan Bates au declarat că sunt convinși că miercuri au realizat o performanță demnă de medalia de aur olimpică, în ciuda faptului că au trebuit să se mulțumească cu argintul.

Chock și Bates au intrat în finala de la dans de pe locul 2 obținut în programul scurt, la mică diferență de francezi, dar cu mari șanse de a recupera și a obține aurul olimpic.

Madison Chock și Evan Bates/Profimedia Images

Cuplul american s-a ridicat la înălțimea așteptărilor, obținând cel mai bun scor al sezonului cu dansul lor liber cu o temă de flamenco și coridă. Chock și Bates au obținut 134,67 puncte și au stârnit aplauze puternice la Milano Ice Skating Arena, dar nu a fost suficient pentru a-i depăși pe francezi. Nu și-au putut stăpâni lacrimile când scorul final i-a plasat pe locul al doilea, notează Reuters.

Cei doi americani sunt căsătoriți, patinează împreună de 15 ani și au participat împreună la patru ediții ale Jocurilor Olimpice de iarnă. Au devenit parteneri profesioniști în 2011, iar șase ani mai târziu au devenit un cuplu și în viața personală.

Madison Chock și Evan Bates sunt soț și soție/Profimedia Images

Deși nu au obținut miercuri aurul olimpic, sunt dublu medaliați cu aur în competiția de patinaj artistic pe echipe, ocupând primul loc la Jocurile Olimpice din 2022 și 2026.

Jocurile de la Milano Cortina ar putea fi ultimele pentru acest cuplu, deși până acum cei doi nu au confirmat public acest lucru.

Podiumul la dans pe gheață, JO 2026/Profimedia Images

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite