Vicepremierul interimar Oana Georghiu: Am propus pentru Metrorex un management de redresare

Garnitură de metrou. Arhivă
19 May 2026, 18:29 (actualizat 19 May 2026, 18:32)

Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a propus pentru Metrorex un management de redresare și selectarea unei echipe cu experiență reală în restructurare.

Am propus pentru Metrorex un management de redresare, selectarea unei echipe cu experiență reală în restructurare și transformare organizațională, capabilă să ia decizii dificile, să renegocieze contracte, să reorganizeze compania și să o readucă pe o direcție sustenabilă. Altfel spus, o intervenție profesionistă, făcută în interesul companiei și al călătorilor. Pentru că Metrorex nu aparține unui partid, ci oamenilor care așteaptă în fiecare dimineață pe peron și care au dreptul la un sistem administrat responsabil. Ce trebuie să înțelegem este că în multe companii de stat, problema nu este lipsa banilor. Problema este lipsa deciziilor“, a transmis vicepremierul Oana Gheorghiu, pe pagina sa de Facebook.  

Oana Gheorghiu a prezentat și argumentele sale și a menționat că deficitul cumulat al companiei în perioada 2018-2025 a ajuns la aproximativ 1,17 miliarde de lei.

“Metroul nu va fi niciodată o afacere care produce profit. În toate marile orașe ale lumii, transportul public este subvenționat și este perfect normal să fie așa.

Însă în același timp:

🔺 deficitul cumulat în perioada 2018–2025 a ajuns la aproximativ 1,17 miliarde lei;

🔺 costul real al unei călătorii este mult mai mare decât prețul real al unei călătorii;

🔺 compania plătește aproximativ 40 milioane euro pe an pentru mentenanță, iar contractele nu par să protejeze suficient interesele companiei;

🔺 beneficiile extra-salariale din Contractul Colectiv de Muncă încarcă suplimentar nota de plată.

În loc să pregătească Metrorex pentru viitor, managementul a tolerat ani întregi un sistem rigid, închis și tot mai greu de reformat.

În plus, contractul colectiv de muncă conține prevederi care au făcut extrem de dificilă aducerea de oameni noi și competenți din exterior:

🔺 angajările se fac doar cu acordul sindicatului;

🔺 promovările sunt realizate aproape exclusiv din interior;

🔺 managementul ajunge să negocieze permanent decizii operaționale care ar trebui asumate managerial”, a mai scris Oana Gheorghiu.

Vicepremierul a mai precizat că Metrorex deține terenuri, spații și baze sportive insuficient valorificate, contractele importante generează litigii și riscuri financiare, iar deciziile importante sunt blocate luni întregi între management, minister și sindicat.

Compania plătește aproximativ 40 milioane euro pe an pentru mentenanță, iar contractele nu par să protejeze suficient interesele companiei. De asemenea, beneficiile extra-salariale din Contractul Colectiv de Muncă încarcă suplimentar nota de plată, a subliniat Oana Gheorghiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite