Varșovia dezminte informațiile potrivit cărora SUA își vor retrage o parte din militarii aflați în Polonia

15 May 2026, 07:55

Varșovia dezminte informațiile potrivit cărora Statele Unite își vor retrage o parte din militarii aflați în Polonia. Ministerul Apărătii afirmă că dimpotrivă, poartă negocieri pentru sporirea prezenței americane în țară.

Potrivit autorităților poloneze, retragerea ar viza 5 mii de militari din Germania, o parte posibil redistribuiți în alte state țări europene.

Washingtonul și Varșovia tocmai au anunțat extinderea cooperării pentru protejarea granițelor estice ale NATO.

În prezent în Polonia sunt peste 10 mii de militari americani, iar țara găzduiește, împreună cu România, unele dintre componetele esențiale ale scutului anti-rachetă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite